TÜ seireuuringu neljandas laines ei tuvastatud ühtegi koroonaviiruse kandjat

Vabariigi Valitsuse pressiteade
Täna esitati Vabariigi Valitsusele Tartu Ülikooli seireuuringu neljanda laine tulemused, mille kohaselt ei tuvastatud uuringu valimisse sattunud inimeste seas ühtegi koroonaviirusesse nakatunut.

Seireuuringu neljas laine kestis 11.–21. juunini. Selle käigus küsitleti 3872 täisealist Eesti elanikku ja testiti neist juhuvalimi alusel 2864. Testimisel ei tuvastatud ühtegi koroonaviiruse suhtes positiivset proovi.

„Teadlaste töö annab kinnitust, et oleme õppinud nakkuse levikule paremini reageerima. Uue haiguspuhangu korral seame eesmärgiks lokaliseerida nakkuskolded nii palju kui võimalik. Sel juhul on meil loodetavasti kogu riigis võimalik vältida suure ühiskondliku mõjuga piirangute kehtestamist,“ sõnas peaminister Jüri Ratas.

„Väike levimus näitab, et vahepeal tekkinud uued haigusjuhud on saadud hästi kontrolli alla ja need pole põhjustanud viiruse laiemat levikut. Ka meie uuringu kohaselt käituvad nakatunud vastutustundlikult ja vähendavad märgatavalt kokkupuuteid teiste inimestega,“ lausus seireuuringu juht, Tartu Ülikooli professor Ruth Kalda.

Professor Kalda tänas seni uuringus osalenud inimesi, kes on ka täiesti tervena testima tulles aidanud anda ühiskonnale teavet selle kohta, kas ja kui laialdaselt on viirus Eestis levinud. „Viimase uuringulaine andmeid vaadates on eriti rõõmustav, et rekordarv testituid on saadud kokku olukorras, kus viiruse ohtu ei tajuta enam sedavõrd teravalt kui kevadel,“ lisas Kalda.

Uuringu järgmine laine toimub vastavalt vajadusele. Kokku on nelja uuringulaine käigus juhuvalimi alusel küsitletud 13 385 ja testitud 10 397 täisealist elanikku. Varasemates lainetes tuvastati testimisega kokku 14 koroonaviiruse suhtes positiivset.

Uuringuga on seotud 17 Tartu Ülikooli teadlast ning peamised partnerid on AS Emor, OÜ Medicum Eriarstiabi ja SYNLAB Eesti OÜ.

Koroonaviiruse levimuse uuringu kohta leiab täpsema info Tartu Ülikooli veebilehelt https://www.ut.ee/et/teadus/koroonaviiruse-levimuse-uuring-covid-19-akt….