TÜ spin-off firma sai Ajujahi ettevõtluskonkursil kõrge koha

Riiklikul ettevõtluskonkursil Ajuhat 2011 sai tihedas konkurentsis kõrge kolmanda koha ning 7500 eurot Tartu Ülikoolist välja kasvanud spin-off firma KPA Scientific OÜ, mis aretab C-hepatiidi ravimikatseteks spetsiaalse geneetilise baasiga hiiri.

[[{"type":"media","view_mode":"media_large","fid":"38573","attributes":{"alt":"","title":"","class":"media-image","typeof":"foaf:Image","wysiwyg":1}}]]KPA Scientific OÜ tegevjuhi ja Tartu Ülikooli tehnoloogiainstituudi transgeense tehnoloogia tuumiklabori juhataja Mario Plaasi hinnangul on Ajujahist osavõtt olnud tore ja õpetlik kogemus, mis peaks igale TÜ doktorandile ettevõtliku vaimu arendamise mõttes suisa kohustuslik olema. "Jäin konkursil saavutatuga rahule ning ka investorite huvi meie firmavastu on juba väga suur. Loodan, et paari aasta pärast oleme arenenud juba vähemalt viie töötajaga ning oluliselt suurema kliendibaasiga hästi toimivaks ettevõtteks," avaldas Plaas lootust.

Selle aasta parimad äriideed selgitati välja enam kui 300 lootusandva projekti hulgast. Finaali pääsesid 8 paremat, kelle hulgast žürii selgitas välja kolm esimest. Esikoha pälvis projekt Virtual Garden - uus veebikeskkond, mille abil saab igaüks kiirelt ja lihtsalt aiapidajaks hakata. Teisele kohale tuli põlevkivituhast kassiliiva toota plaaniv projekt Plaisir du Chat.

KPA Scientific OÜ-le kõrge konkursikoha toonud äriidee on geneetiliselt muundatud hiired, mis omavad inimese päritolu geene, mida on hepatiidi C viirusel on vaja maksarakku tungimiseks (hiire ja inimese geenides on väikesed, kuid olulised erinevused).

Neil loomadel põhinevat katseplatvormi kasutakse HCV-vastaste ravimikandidaatide testimiseks ravimiarenduse T&A ja eelkliinilises faasis. Loomkatse platvorm aitab ravimiarendajatel säästa väga palju raha ja väärtuslikku aega läbipõrunud kliiniliste katsetuste arvel. Hetkel võib olla turul rohkem kui 1500 ravimikandidaati, mis vajaksid kiiret testimist.

Kollatõve viirus C (HCV) on seotud kroonilise hepatiidi tekkega. Hinnanguliselt põeb HCV kroonilist infektsiooni maailmas umbes 150–200 miljonit inimest ning igal aastal registreeritakse kolm-neli miljonit uut haigusjuhtu. Aastas sureb hepatiidi C infektsiooni tagajärjel üle miljoni inimese. Infektsiooni sagedasteks tagajärgedeks on maksatsirroos ja maksavähk.

Lisainfo: Mario Plaas, KPA Scientific OÜ juht, tel 502 3056, mario.plaas@ut.ee

Anneli Miljan
Tartu Ülikooli pressiesindaja
tel +372 737 5683
mob +372 515 0184
e-post anneli.miljan@ut.ee
www.ut.ee