TÜ tähistab Tullio Ilometsa 90 aasta juubelit

Kolmapäeval, 13. juulil algusega kell 12 tähistab TÜ ajaloo muuseumis oma 90 aasta juubelit TÜ keemia instituudi emeriitdotsent Tullio Ilomets.

[[{"type":"media","view_mode":"media_large","fid":"38459","attributes":{"alt":"","title":"","class":"media-image","typeof":"foaf:Image","wysiwyg":1}}]]1948. aastast Tartu Ülikooliga seotud olnud keemik ja muinsuskaitsja Tullio Ilomets on ülikoolis üle elanud seitse rektorit ning temast ei räägita mitte lihtsalt lugusid, vaid lausa legende, kirjutas ülikooli ajakiri UT oma juuninumbris. Tegemist on väga mitmekülgse mehega, kelle tegevus on mõjutanud lisaks keemikutele ja konservaatoritele ka kõiki neid, kes on puutunud kokku ülikooli ajaloo ja pärandiga. Lisaks ülikooli ja keemia ajaloo uurijana on Tullio Ilomets tuntud ka muinsuskaitsjana, olles Akadeemilise Muinsuskaitse Seltsiüks asutajaliikmetest ning selle pikaajaline esimees. Tullio Ilomets on Tartu linna aukodanik ja Tartu Suurtähe kavaler.

Praeguseks on Ilomets Tartu Ülikoolis töötanud 59 aastat, olles seega üks TÜ kõige pikaajalisemaid töötajaid. Eluaeg keemikuna töötanud Ilomets on nüüdseks jõudnud ülikooli ajaloo muusemi konsultandi ametisse. Tema kirg vanade asjade suhtes on üldtuntud ja just Ilomets on hoolitsenud selle eest, et vana teadusaparatuur korralikult kokku kogutud ja muuseumisse säilitamiseks ning väljanäitamiseks saaks toimetatud.

"Tullio Ilomets üks kõige karismaatilisemaid ülikooli ajaloo säilitajaid, kes on päästnud sadu ajaloolise väärtusega teadusaparaate. Ilomets on olnud üks TÜ ajaloo muuseumi rajajaid ning tema panus ülikooli mälu säilitamisse on olnud hindamatu," kiitis kolleegi TÜ ajaloo muuseumi direktor Mariann Raisma.

Tullio Ilomets lõpetas 1941. aastal Paide keskkooli ja 1952. aastal Tartu Riikliku Ülikooli matemaatika-loodusteaduskonna keemia erialal. 1964. aastal kaitses ta keemiakandidaadi kraadi. 1952. aastal sai temast orgaanilise keemia kateedri assistent. 1965. aastal dotsent. Tullio Ilometsa peetakse looduslike ühendite analüüsi isaks Eestis, tema erihuvi oli maomürkidest eraldatud ensüümide uurimine. Ta on kirjutanud uurimusi orgaaniliste ühendite sünteesimise, orgaanilise analüüsi ja teaduse ajaloo alal. Ilomets on olnud paljude põlvkondade keemikute õpetaja. Eraldi tuleks tema panust rõhutada konservaatorite-restauraatorite koolitajana - ta on keemia haridusega konservaatorite koolkonna rajaja Eestis.

13. juulil kell 12 toimub TÜ ajaloo muuseumi valges saalis pidulik Tullio Ilometsa juubeli tähistamine. Meest kui legendi iseloomustavad Ilometsa sõbrad, kolleegid ja õpilased Jaak Järv, Ene Siigur, Gerda Raidaru jt.

Loe Tullio Ilometsa juubeliintervjuud juuni UTst.

Lisainfo: Mariann Raisma, TÜ ajaloo muuseumi direktor, tel 522 1702, mariann.raisma@ut.ee

Anneli Miljan
Tartu Ülikooli pressiesindaja