TÜ täppisteadlased tähistavad mitut juubelit

1947. aastal alustas tööd kummagi teadusasutuse ühine eelkäija – Füüsika, Matemaatika ja Mehaanika Instituut (FMMI). 1952. aastal moodustati FMMI baasil Füüsika ja Astronoomia Instituut (FAI), mis hõlmas füüsikaosa Tartus ning astrofüüsika ja atmosfäärifüüsika osa Tõraveres.

Paarikümne aasta pärast kujunes FAIst kaks instituuti: Astrofüüsika ja Atmosfääri Füüsika Instituut Tõraveres ja Füüsika Instituut Tartus. Praegu on neist saanud Tartu Observatoorium iseseisva teadusasutusena ja Tartu Ülikooli Füüsika Instituut (viimane liitus ülikooliga 1997. aastal).

Juubelipäeva üritused algavad kell 11 Tartu Observatooriumis Tõraveres, kus akadeemikud Arved Ervin Sapar ja Jaan Einasto peavad vastavalt akadeemik Aksel Kipperi ja akadeemik Grigori Kusmini tähtpäevapuhuse kõne.

Aksel Kipper oli väljapaistev astrofüüsik, Tartu Observatooriumi rajaja ja kauaaegne direktor. Füüsika-matemaatikadoktor ja täheastronoomia arendaja Grigori Kusmin töötas Tartu Ülikoolis 1939. aastast astronoomia ja geofüüsika õppejõuna ning alates aastast 1971 professorina. Kusmin juhtis instituudis aastatel 1962 – 1982 stellaarastronoomia sektorit ja ta on juhtinud ka Tartu Tähetorni vaatlusprogramme.

Kell 15 jätkub konverents TÜ aulas, kus TÜ Füüsika Instituudi direktori abi Henn Käämbre kõneleb FMMI algusest ja ajaloost ning TÜ Füüsika Instituudi direktor Ergo Nõmmiste ja Tartu Observatooriumi direktor Laurits Leedjärv oma asutuse tänapäevast ja tulevikust. Osavõtt neist üritustest on kõigile huvilistele vaba.

Täpne kava aadressil: /ut375/298999

Lisainfo: TÜ FI direktori abi Henn Käämbre, tel 737 4775