TÜ teadlased mõõdavad uudse masinaga ruumide sisekliimat
Tartu ülikooli töökeskkonnalaboris mõõdetakse Eestis nüüdsest kõige täpsemini ruumide sisekliimat. Mõõtmised võimaldavad hinnata soojuslikku mugavust nii kodus kui ka kontoris.
„Inimese soojuslik mugavustunne sõltub paljudest parameetritest, nagu õhutemperatuur ja selle liikumiskiirus ruumis, soojust kiirgavate või neelavate objektide olemasolu,“ sõnab TÜ töökeskkonna kvaliteedijuht Siim Kinnas, lisades: „Inimesed soovivad ruumis viibides sageli erinevaid tingimusi, kes eelistab soojemat, kes külmemat. Kõiki rahuldavate tingimuste määramiseks on abi sisekliima hindamisest.“
Kinnase sõnul on teaduslikud uuringud näidanud, et teatud sisekliima tingimuste kombinatsioonide juures tunneb valdav osa inimesi end mugavalt. „Selliseid kombinatsioone iseloomustatakse PMV ning PPD indeksitega, mida nimetatud masin hinnata aitab,“ räägib Kinnas. Maja sisekliima loetakse sobivaks, kui PMV indeksi väärtus on nullilähedane. „PMV on hinnete skaala, mille nullpunktis on piltlikult „mul on praegu hea olla“, äärmustes aga „mul on liiga palav“ või „mul on liiga külm“. Planeerides maja nii, et PMV oleks võimalikult nullilähedane, on võimalik majas tagada nii meeldiv sisekliima kui ka energia kokkuhoid.“ PPD on aga skaala, mis viitab, kui suur osa hoones või ruumis töötavatest inimestest ei ole antud tingimustega rahul. „Kui PPD on 10% lähedal, loetakse antud ruum või hoone väga heade tingimustega objektiks,“ sõnab Kinnas.
Nende indeksite täpne määramine olemasolevates hoonetes on hoonesimulatsiooni teel keeruline, ent tänu ruumide sisekliima mõõtemasinale on see Tartu ülikoolis võimalik. „PMV ja PPD indekseid saab simuleerida nii planeeritavate majade jaoks kui ka mõõta juba valmis majades,“ räägib Kinnas masina rakendusvõimalustest. „Näiteks, alles planeeritavate majade juures lubab arvutil koostatud hoonemudel mängida läbi hoone piiretest, tehnosüsteemide tööst, väliskliimast ja hoone kasutusest tulenevad olukorrad ning hinnata projekteeritava lahenduse mõistlikkust,“ kirjeldab Kinnas, „reaalse projekteerimise jaoks on tüüpiline luua arvutis erinevad variandid ja neid omavahel võrrelda. Efekt on alati seda suurem, mida varasemas faasis lahendusi kaalutakse.“
Soojusliku mugavuse ning muudegi komfortparameetrite mõõtmisega tegeleb Tartu ülikooli töökeskkonnalabor, mille masinapark ning kogemused võimaldavad mõõta nii PMV kui ka PPD indekseid, aga ka müra, valgustatust, ventilatsiooni efektiivsust jne, andes nii summaarse pildi hoone tervisest ning selle asunike mõjutavatest faktoritest.
Terevisiooni vahendusel vaata ka sisekliima näidismõõtmist ühes Tallinna korteris ja kontoris.
Ruumide sisekliima mõõtmise seadmed ja tehnika on nähtav pildilt
Lisainfo: Margit Oja, TÜ töökeskkonnalabori juhataja kt, tel 737 4208, 522 5669, e-mail: margit.oja [ät] ut.ee.