TÜ teadlased räägivad statistikaameti konverentsil rahvastikuprotsessidest

12. ja 13. novembril toimub Tallinnas rahvusraamatukogu suures saalis Eesti statistikaseltsi 25. konverents Rahvastikuprotsessid Läänemere piirkonnas 21. sajandil“. Konverentsiga tähistatakse 2013. aastat kui rahvusvahelist statistika-aastat. Konverentsi avab Eesti Vabariigi president Toomas Hendrik Ilves.

„Paljudes Euroopa Liidu riikides on rahvastikuprotsessidel sarnane suundumus – rahvastik vananeb, Ida-Euroopas ka väheneb,“ sõnas Eesti statistikaseltsi president, TÜ matemaatilise statistika dotsent Imbi Traat. Sellest tulenevalt ongi konverentsi eesmärk vaadelda, mis tänapäeval rahvastikuarengut peamiselt mõjutab ning kuidas rahvastiku koosseisus toimunud muutused kajastuvad eelkõige inimeste sotsiaalses keskkonnas ja elukorralduses, aga ka riigis tervikuna. Arutletakse selle üle, milliseid arenguid on põhjust pidada halbadeks ning kas ja kuidas oleks võimalik ebasoodsaid suundumusi muuta. Milline on siin riigi, kogukonna, iga inimese roll?

Kahe päeva jooksul võib kuulda ettekandeid iibest, rändest, 21. sajandi perest ja vähemusrahvustest. Ettekandeid teevad Eesti, Läti, Leedu statistikaametite, teadusasutuste ja ministeeriumide esindajad. Riigikogu liige Liisa-Ly Pakosta räägib ka rahvastikustatistika kasutamisest poliitiliste otsuste kujundamisel.

Tartu ülikoolist astuvad konverentsil üles TÜ matemaatika-informaatikateaduskonna emeriitprofessor Ene-Margit Tiit, sotsioloogia ja sotsiaalpoliitika vanemteadur Mare Ainsaar, sotsioloogia teadur Kairi Kasearu, matemaatilise statistika lektor Mare Vähi ning linna- ja rahvastikugeograafia professor Tiit Tammaru. Ettekannetega esinevad ka Kadri Leetmaa, Siiri Silm ja uurija-professor Rein Ahas TÜ inimgeograafia ja regionaalplaneerimise õppetoolist.

Konverentsi täpsem programm ja registreerimine Eesti statistikaameti kodulehelt. Kõigile huvilistele on osavõtt tasuta.

Lisainfo: Imbi Traat, Eesti statistikaseltsi president, TÜ matemaatilise statistika dotsent, tel: 737 5496, e-post: imbi.traat@ut.ee.

Virge Tamme
Tartu Ülikooli pressiesindaja