TÜ teadlased said uue materjali uuringuteks 7,5 miljonit krooni

TÜ Füüsika Instituudi vanemteaduri Harry Allese juhitava teadustöö raames valmistatakse uudset, grafeenil põhinevat materjali ja uuritakse selle võimalikke rakendusi. Teadlased loodavad, et uurimistulemuste rakendamine aitab tulevikus luua Eestis uusi ettevõtteid.

[[{"type":"media","view_mode":"media_large","fid":"40580","attributes":{"alt":"","title":"","class":"media-image","typeof":"foaf:Image","wysiwyg":1}}]]ProjektijuhiHarry Allese sõnul on grafeen – vaid ühe aatomkihi paksune süsinikaatomite võrgustik – hetkel materjaliteaduse "kuumim" uurimisobjekt, mida on eksperimentaalselt uuritud vaid viis aastat. Viis aastat kestab ka Allese projekt. (Pildil on grafeeni struktuur.)

"Üks tähelepanuväärsemaid grafeeni omadusi on tema laengukandjate väga suur liikuvus toatemperatuuril, mis on oluliselt suurem kui hetkel elektroonikatööstuses laialdaselt kasutusel oleval ränil. Lisaks juhib grafeen väga hästi soojust ja on keemiliselt inertne. Mõõtmised on ka näidanud, et grafeen on 200 korda tugevam kui teras ja kannatab 6 suurusjärku kõrgemaid voolutihedusi kui vask," kirjeldas Alles.

TÜ tahkisetehnoloogia professori Jaan Aariku sõnul peaks uurimistulemuste rakendamine tulevikus kindlasti kaasa aitama uute nanotehnoloogia alal tegutsevate firmade loomisele Eestis. Pikemas perspektiivis on TÜ Füüsika Instituudil plaanis välja töötada näiteks grafeenil põhinevad ülitundlikud gaasisensorid.

Grafeeniuuringuid TÜ Füüsika Instituudis toetatakse Euroopa Sotsiaalfondi teadlasmobiilsuse programmi "Mobilitas" raames.

Grafeeniuuringutest Tartu Ülikoolis:
Koostöös Helsingi Tehnikaülikooli Külmalaboriga alustati grafeeniuuringutega Tartu Ülikooli Füüsika Instituudis 2008. aastal, kui prof Jaan Aariku poolt juhitavas kiletehnoloogia laboris sünteesiti grafeeninäidiste pinnale üliõhukesi, vaid mõnekümne nanomeetri paksuseid metalloksiidide kihte. Saadud unikaalsete struktuuride omadusi on uuritud Ilmo Sildose ja prof Väino Sammelselja töörühmades.

Lisainfo: Harry Alles, tel 737 4658, harry.alles@ut.ee
Prof Jaan Aarik, tel 737 5877, jaan.aarik@ut.ee
Prof Väino Sammelselg, tel 737 4704, vaino.sammelselg@ut.ee

Karin Volmer