TÜ teadlased tutvustavad parlamendikompassi

Alates homsest, 27. septembrist on kõigil võimalik kasutada uut veebikeskkonda „Parlamendikompass 2013“, mis võimaldab kasutajal leida riigikogu liikmete hulgast oma poliitilistele eelistustele kõige rohkem vastava saadiku.

Sobivuse arvutamise aluseks on alates 2011. aasta valimistest riigikogus töötavate parlamendiliikmete reaalne käitumine 30 seaduseelnõu ja eelnõu muudatusettepaneku hääletamisel. Parlamendikompass näitab, millisel määral kattuvad veebikeskkonna kasutaja ja rahvaasemike eelistused.

Sarnane platvorm www.valijakompass.ee oli kasutusel 2011. aasta riigikogu valimiste eel, mil seda proovis ligi 100 000 unikaalset kasutajat. Erinevalt valijakompassist on aga parlamendikompassiga leitava sobivuse aluseks riigikogu liikmete reaalne käitumine hääletamisel, mitte erakonna valimislubadused või üldine poliitiline ideoloogia.

Parlamendikompass on loodud Tartu ülikooli riigiteaduste instituudi, teaduskeskus AHHAA, Eesti rahvusringhäälingu ja e-riigi akadeemia koostööna. Projekti finantseerib Tartu ülikooli rektori fond.

Parlamendikompassi töö põhimõtteid tutvustatakse reedel, 27. septembril algusega kell 11.00 Tallinnas komandandi majas (Toompea 1) toimuval esitlusel.

Veebirakendus avaneb kasutamiseks täpselt reede keskpäeval aadressil http://parlamendikompass.err.ee.

Lisainfo: Kristjan Vassil, TÜ riigiteaduste instituudi teadur, tel: 737 6141, e-post: kristjan.vassil@ut.ee.

Virge Tamme
Tartu Ülikooli pressiesindaja