TÜ teaduskooli direktor Viire Sepp sai teaduse populariseerimise eest elutööpreemia

Eesti riikliku teaduse populariseerimise auhinna võitjate autasustamisel anti Tiiu Silla nimeline elutööpreemia Tartu ülikooli teaduskooli direktorile Viire Sepale. Tunnustati ka „Matemaatika õhtuõpiku“ autoreid kui teaduse populariseerijaid trükisõna abil ja Psühhobussi uue algatusena teaduse populariseerimisel.

Tiiu Silla nimelise elutööpreemia üleandmisel pikaajalise teaduse ja tehnoloogia süstemaatilise populariseerimise eest tõsteti esile Viire Sepa rolli andekaid lapsi toetavate tegevuste pikaajalise eestvedamise eest Eestis.

Sepp tõdes „Aktuaalsele Kaamerale“ antud intervjuus, et andekate laste äratundmine muutub Eestis järjest paremaks. Vastne laureaat sõnas, et Tartu ülikooli teaduskoolgi on selles suunas tööd teinud: korraldatud on andekuse teemapäevi, kuhu on kutsutud nii lapsevanemaid kui ka õpetajaid ja Euroopa sotsiaalfondi toel on väljatöötatud ka abivahendeid, mis toetavad õpetajat klassiruumis andeka lapse äratundmisel.

Kategoorias „Teaduse ja tehnoloogia populariseerimine trükisõna abil” said peapreemia „Matemaatika õhtuõpik“ autorid matemaatika doktorant Prantsusmaal Lyonis Juhan Aru, TÜ informaatika doktorant Kristjan Korjus ja TÜ semiootika ja kultuuriteooriate magistrant, kunstnik Elis Saar.

Kategoorias „Parim uus algatus teaduse ja tehnoloogia populariseerimisel“ tunnustati eksperimentaalpsühholoogia populariseerijana psühholoogiahuvilisi tudengeid koondavat Psühhobussi ja OÜ Psühhobuss eestvedajat Madis Vasserit.

Tutvu teiste teaduse populariseerijatega Eesti teadusagentuuri kodulehel.

Eesti teaduse populariseerimise auhinnaga tunnustatakse igal aastal parimaid avalikkusele teaduse tutvustajaid. Auhinda rahastab haridus- ja teadusministeerium ning seda annavad koostöös välja haridus- ja teadusministeerium, Eesti teaduste akadeemia ja Eesti teadusagentuur. Tänavu anti auhindu välja üheksandat korda.

Auhindu andsid üle haridus- ja teadusminister Jevgeni Ossinovski ja Eesti teadusagentuuri juhatuse liige Krista Aru. Elutööpreemia võitja saab 6500 eurot ning Stanislav Netchvolodovi skulptuuri „Möbiuse leht“. Viies ülejäänud kategoorias on peapreemia suuruseks 2200 ja II preemia suuruseks 800 eurot. Kõik laureaadid saavad õiguse kasutada märki „Riiklikult tunnustatud teaduse populariseerija“.

Virge Tamme
Tartu Ülikooli pressiesindaja