TÜ teaduskooli võistkond tõi rahvusvaheliselt astronoomiaolümpiaadilt kolm medalit

Paremaid tulemusi saavutati nooremas vanuseklassis, kus Pärnu Vanalinna Põhikooli 9. klassi õpilane Eero Vaher teenis välja hõbemedali. Pronksmedaliga tulid koju Tallinna Reaalkooli poisid Erik Tamre ja Markus-Eerik Horma. Vanemas vanuseklassis sai meie õpilastest parima tulemuse Hugo Treffneri Gümnaasiumi 11. klassi õpilane Siim Rinken.

Rahvusvahelisi astronoomiaolümpiaade korraldab Euro-Aasia Astronoomiaühing alates 1996. aastast. Eesti võistkond osales kolmandat korda, seni oli parimaks tulemuseks Edvard Ljulko kolmanda järgu diplom 2005. aastast. Olümpiaad koosneb teoreetilisest, praktilisest ja vaatlusvoorust. Teoreetilise vooru ülesannete lahendusi hindab rahvusvaheline žürii, praktilist ja vaatlusvooru olümpiaadi korraldajad. Paremini läks meie õpilastel just vaatlusvoorus, kus Eero Vaher jagas 3. - 11., Siim Rinken 14.-15. kohta. Võistkonna juhtideks olid EMÜ dotsent Jaak Jaaniste, kes oli ka rahvusvahelise zürii liige, ja Tartu Ülikooli doktorant Tõnis Eenmäe.

Olümpiaadist võttis seekord osa 104 võistlejat 21 riigist. Kaugeim võistkond sõitis kohale Brasiiliast, meie lähinaabritest olid kohal Leedu ja Rootsi.

Järgmine rahvusvaheline astronoomiaolümpiaad peetakse 2008. aasta sügisel Itaalias. Personaalne kutse on Eero Vaheril, ülejäänud võistkond pannakse kokku pärast Tartu Ülikooli teaduskooli poolt kevadel korraldatavat IV astronoomia lahtist võistlust.

Lisainfo: dotsent Jaak Jaaniste, tel 5026045

Anneli Maaring