TÜ Tehnoloogiainstituudi projekt sai 7,5 miljoni krooni suuruse teadusgrandi

[[{"type":"media","view_mode":"media_large","fid":"40453","attributes":{"alt":"","title":"","class":"media-image","typeof":"foaf:Image","wysiwyg":1}}]]Novembris liitub TÜ Tehnoloogiainstituudi kollektiiviga Stockholmi Tehnoloogiainstituudi professor Anna-Karin Borg-Karlson, kelle juhtimisel sünteesitakse ühendeid, mida kasutatakse keemilise kommunikatsiooni uurimisel.

1. novembrist algava viie aasta pikkuse projekti eesmärgiks on kasutada Tartu Ülikooli Tehnoloogiainstituudi keemikute kompetentsi, et sünteesida bioloogiliselt aktiivseid keemilisi ühendeid, mida kasutatakse keemilise ökoloogia uurimisvaldkonnas, keemilise kommunikatsiooni uurimisel putukate ja taimede vahel.

TÜ Tehnoloogiainstituudi erakorralise vanemteaduri Ilme Liblika sõnul on sünteesitavaid keemilisi ühendeid vaja, et uurida putuka orienteerumist toidu- ja munemistaimele, repellente taimedes ehk taime võimalust kaitsta end putukate eest ja ka putuka võimalust vältida sobimatut taime. "Oluline on uurida näiteks sääskede ja puukide repellente taimedest, kuna sääsed-puugid levitavad mitmeid väga ohtlikke haigusi. Tähtsad on ka tolmeldamisega seotud uuringud: mesilased, kimalased, orhideede tolmeldamine," rääkis Liblikas.

"Tavapäraselt on tegu ühenditega, mida ei ole võimalik osta ning on väga tähtis, et sellisteks uuringuteks oleksid väga kõrge puhtusastmega ained," selgitas Ilme Liblikas.

Anna-Karin Borg-Karlsoni senine uurimistöö on olnud peamiselt analüütilise keemia valdkonnast – taimedest ja putukatest eralduvate lenduvainete identifitseerimine. Borg-Karlsoni tulekut Tartusse rahastatakse Euroopa Sotsiaalfondi projekti "Mobilitas" raames 7,5 miljoni krooniga.


Lisainfo: Ilme Liblikas, tel 737 4808, ilme.liblikas@ut.ee


Karin Volmer
Tartu Ülikool
pressiesindaja
tel +372 737 5683
mob +372 5202807
e-post: avalik@ut.ee
/et/ulikoolist/yldinfo/press