TÜ tudengid pälvisid tehismaastiku ümberkujundamise eest rahvusvahelise tunnustuse

Üks maailma suurimaid ehitusmaterjalide tootjaid HeidelbergCement tunnustas 10. oktoobril Stockholmis elurikkuse auhinna Quarry Life Award üleandmise tseremoonial uuenduslikke teadustöid. Konkursil osales 101 põnevat projekti 25 riigist. Tartu Ülikooli ökoloogia ja maateaduste instituudi tudengid saavutasid oma ühisprojektiga väärika kolmanda koha ja pälvisid kolme tuhande euro suuruse auhinna.
Tudengitele tõi tunnustuse mükoriisa ehk seeneniidistiku leidlik kasutamine niidukoosluse tekke soodustajana ning uute ökosüsteemide loojana. „Oma tööga Kunda lubjakivikarjääris näitasime, kui olulised on rohumaad elurikkuse hoidjana ja organismide elupaigana ning kuidas saavad mahajäetud karjäärialad aidata lahendada liigirikkuse vähenemisega seotud probleeme,“ selgitas geoloogia ja keskkonnatehnoloogia magistrant Eelika Kiil. „Meie eesmärk oli näidata, et lubjakivikarjääridest on võimalik pärast kaevandamise lõppu teha elurikkusest pakatavad rohumaad,“ lisas ta.
Tegemist oli suurejoonelise koostööprojektiga, milles peale tudengite endi andsid oma osa ka töö juhendajad Tanel Vahter taimeökoloogia õppetoolist, Aveliina Helm botaanika õppetoolist ja Alar Rosentau geoloogia osakonnast ning mäendus- ja tööstusettevõte AS Kunda Nordic Tsement.
Lisateave: Kairi Põldsaar, TÜ geoloogia osakonna maapõueuuringute spetsialist, kairi.poldsaar@ut.ee