TÜ vanemteadur Arnold Kristjuhan pälvis 15 miljoni krooni suuruse uurimistoetuse

Arnold Kristjuhani teadusprojekti eesmärk on selgitada, kuidas on reguleeritud geneetilise informatsiooni avaldumine rakkudes. DNA-sse kodeeritud informatsiooni lugemist ehk transkriptsiooni reguleeritakse läbi mitmete mehhanismide, millest üheks olulisemaks on DNA pakkimine korrapäraseks struktuuriks ehk kromatiiniks. Kromatiin moodustub DNA-st ja sellega tihedalt seondunud valkudest – histoonidest. Sõltuvalt histoonide modifikatsioonidest on kromatiin kas kergemini või tugevamalt kokku pakitud, mis omakorda mõjutab DNA kättesaadavust transkriptsiooniks vajalikele rakulistele komponentidele.

Käesoleva teadusuuringu sisuks ongi selgitada, milliste histoonide modifikatsioonide kaudu reguleeritakse kromatiiniks pakitud DNA ligipääsetavust transkriptsioonil osalevatele valkudele ning kuidas taastatakse kromatiini korrapärane kokkupakkimine peale transkriptsiooni lõppu. Nende probleemide selgitamine on oluline mõistmaks, kuidas on rakkudes geneetilise informatsiooni avaldumine reguleeritud ning millised oleksid meie võimalused mõjutada kromatiini abil geenide avaldumist erinevate geneetiliste haiguste raviks.

Tartu Ülikooli teadusprorektori Ain Heinaru sõnul näitab järjekordse Wellcome Trust’i stipendiumi määramine TÜ teadlaste uurimisprojektile Tartu Ülikooli jätkuvalt tugevat teaduspotentsiaali. "See on ülikoolile suur tunnustus, et niivõrd mainekas välisorganisatsioon on otsustanud toetada meie teadusprojekte. See näitab, et Tartu Ülikoolis tehakse tippteadust," ütles Heinaru.

Tartu Ülikoolist on International Senior Research Fellow stipendiumi saanud veel Pärt Peterson, Maris Laan, Tanel Tenson, Andres Merits ja Mart Loog. Toetus katab projekti teostamiseks vajalike materjalide, seadmete ja palgarahade vajaduse järgneva viie aasta jooksul. Arnold Kristjuhan alustab tööd projektiga alates 2008. aasta jaanuarist.

Lisainfo: professor Juhan Sedman, 737 5837, juhan.sedman@ut.ee; Arnold Kristjuhan, tel 737 5023, 5552 8559, arnold.kristjuhan@ut.ee

Anneli Maaring
TÜ pressiesindaja