TÜ VENE KIRJANDUSE ÕPPETOOL JÄTKAB SEMINARIGA JURI LOTMANI TRADITSIOONE

Käesoleva aasta seminari idee on ajaloolise epohhi retseptsiooni analüüs ning peegli idee (semiootilises tõlgenduses) aktualiseerimine. Teaduslike ettekannete objektiks on ajaloolise narratiivi ülesehituse retoorilised vahendid, kirjaniku hoiaku transformatsioon, teksti žanri pragmaatika jne.
Rahvusvahelisest seminarist võtab osa 40 teadlast Soomest, Eestist, Lätist, Leedust, Venemaalt, Ukrainast, USA-st ja Iisraelist.

TÜ vene kirjanduse prof Ljubov Kisseljova sõnul pani Helsingi ja Tartu Ülikooli slavistide kontaktidele aluse 1987. aasta seminar Helsingis. Initsiatiiv kuulus siis soomlastest kolleegidele, kuna neid köitis koostööidee "Lotmani kateedriga". Akadeemik Juri Lotman arendas välja pikkaajalise koostööprogrammi, mille tulemused kajastusid kogumikes "Studia Russica Helsingiensia et Tartuensia".
Väljaanded pälvisid suure rahvusvahelise tunnustuse Euroopas, USAs ja Kanadas ning kogumikele ilmusid retsensioonid mitmetes mainekates rahvusvahelistes ajakirjades.
Prof Kisseljova hinnangul annavad kõik seni toimunud seminarid tunnistust sellest, et Tartu Ülikoolis jätkatakse väärikalt Juri Lotmani traditsioone ning ülikool jääb endiselt rahvusvaheliseks slavistika ja kulturoloogia keskuseks.

Seminari läbiviimist toetab Eesti Kultuurkapital.

Illari Lään
TÜ avalikkussuhete juht

INFO: TÜ vene kirjanduse õppetool, tel 737 5353; vene ja slaavi filoloogia osakond, tel 737 6352