TÜ Viljandi Kultuuriakadeemias lauldi sisse "Gaudeamusel" esitatav oratoorium

24.–26. juunil 2011 Vilniuses toimuval laulupeol kannavad ligi tuhat Eesti üliõpilasest lauljat, tantsijat ja pillimängijat ette helilooja Tauno Aintsi kirjutatud oratooriumi "Loomiselugu". Vaata ka ETV kultuuriuudiste videoklippi oratooriumi demo salvestamisest.

#iframe1#

"Gaudeamus 2011" Eesti kava kunstilise juhi Raul Talmari sõnul sündis oratoorium ideest luua tervikprogramm, mida Eesti üliõpilaskoorid, -tantsijad ja -orkestrid võiksid üheskoos esitada. "Sealt edasi algas loomise lugu, mis lõppes teosega, mis nüüd laulupeol lahtimõtestamist ja teostamist ootab," ütles Talmar.

"Loomisloo" teksti koostaja, TÜ Viljandi Kultuuriakadeemia direktor Anzori Barkalaja sõnul on igal rahval oma loomiselugu, mis annab pildi maailma tekkimisest. "Läänemeresoomlastel, sh eestlasteks kutsututel on neid tervelt kolm," selgitas Barkalaja. ""Gaudeamuse" tarbeks saigi üks neist, vast tuntuimgi, välja valitud ja tarvitatavaks kohandatud."

Teose heliosa loonud Tauno Aints rääkis, et muusikalise materjali loomiseks koguti kõigepealt kokku hulk regilaule, millele toetuda. Sobivaimaks alusmaterjaliks jäid Hargali "Sarvepuhuja", lisaks valis meeskond välja teise teema, regilaulu "Pikk ingliska". "Kuid lähenedes nii ja naa, ei toimunud puhangut, mille tulemusena oleks valminud 30 minutit muusikat," kirjeldas helilooja teose valmimist. "Murrang toimus siis, kui ma mõistsin, et läheneda ei ole vaja helilooja, vaid arranžeerijana. Kõik helid olid juba olemas, ma pidin neid ümber seadma."

Viimase kahe nädala jooksul salvestati Tartu Ülikooli Viljandi Kultuuriakadeemias "Loomiseloo" valmisversiooni demoplaati. Plaat saadetakse erinevatele üliõpilaskollektiividele laiali ning sügisest hakkavad koorid, orkestrid ning tantsutrupid valmistuma järgmisel suvel toimuvaks Balti riikide ühiseks tudengite laulu- ja tantsupeoks. "Loomiseloo" peaprooviks saab jaanipäev, kui kõik Vilniusesse sõitvad tudengid kogunevad Tartusse, et see jaanipidustuste ajal Taaralinnas esietendada.

Viimane ühine Balti riikide üliõpilaste laulu- ja tantsupidu toimus 2006. aastal Tartus. XV "Gaudeamusel" osales 158 kollektiivi ligi 3500 laulja, 1200 tantsija ning 630 pillimehega.

Rohkem infot Balti üliõpilaste laulupeost www.gaudeamus.ee

Lisainfo:
Kulno Kungla, "Gaudeamus 2011" Eesti töörühma juht, Tartu Üliõpilasmaja juhatuse esimees, tel +372 50 49 658, e-post info@gaudeamus.ee

Mehis Tuisk
Tartu Ülikooli pressiesindaja
tel +372 737 5683
mob +372 581 04 946
e-post: mehis.tuisk@ut.ee
www.ut.ee