Tudengisatelliidi ESTCube-1 lugu esilinastub kinoekraanil

Kuigi tudengisatelliit ESTCube-1 veedab kosmoses pensionipõlve, on meeskond ja filmimehed toonud kuupsatelliidi kinolinal tagasi elule. 1. oktoobril esilinastub kinos Sõprus dokumentaalfilm „Kuidas ehitada kosmoselaeva?“, mis vaatleb satelliidi valmimist, selle taevasse läkitamist ja asjaosaliste elu pärast edu.

Eesti esimest satelliiti ehitasid valdavalt tudengid, keda on aastate jooksul olnud projektiga seotud ligi 150. ESTCube-1 projekt seisab paljuski kosmoseteadlase, ESTCube-1 projekti eestvedaja ja tänase Tartu ülikooli õppeprorektori Mart Noorma veendumusel, et suuri tegusid inimkonna kosmosepüüdluste realiseerumiseks võivad teha ka vähese elukogemusega, kuid see-eest väga entusiastlikud üliõpilased. Ja seda see film tõestabki.

Film toob varjust valguse kätte need tudengid, kes jõudu säästmata ESTCube-1 ehitamisele pühendusid. Aga melu ja aplausi taga olid tegelikult magamata öödest punased silmad, hunnikute viisi pizzat ja tühjaks joodud kaheliitrised koolapudelid. „Üks paanikahoog ees või taga ei muuda enam midagi,” ütles Mart Noorma filmis, kirjeldades telgitaguseid, mis kaasaelajatele kõrval- või meediapildis nägemata jäi.

„Materjali on meil kasutada juba Eesti kosmoseprojekti esimestest sammudest. Ehk siis nelja aasta tagant. Need neli aastat on dateeritavad erinevate kriisidega. Me teame, et ilma kriisideta ei sünni ühtki suurt asja. Seega võiks meie filmi vaadata ka kui sissejuhatust inspireerivate tegude tegemise kunsti. Ja see, et filmid inspireerivad, pole mingi saladus,“ rääkis režissöör Kilmi.

Mart Noorma rääkis, et tudengisatelliidi projektis osalenud üliõpilaste hulgas läbiviidud uuringust selgus, et ligi kolmveerand neist üliõpilastest valisid oma erialaks füüsika või arvutitehnika lapsepõlves vaadatud ulmefilmide mõjul. „Loodan, et ka sellest filmist saavad innustust paljud tulevased liidrid ja spetsialistid, kes aitavad muuta Eestit ja maailma paremaks,“ ütles Noorma.

Dokumentaalfilmi Tartu esilinastus toimus 28. septembril Tartu elektriteatris.

Dokumentaalfilmi tiimis on lisaks Jaak Kilmile veel Madis Ligema, Mart Ratasepp, Mihkel Soe, Kaspar Kaljas, Joosep Matjus, Janek Murd ja Marta Pulk.

Film „Kuidas ehitada kosmoselaeva?“ sai teoks tänu EFI, kultuurkapitali, Ericsson Eesti, Stoneridge Electronics’i, Tartu ülikooli ja Tartu observatooriumi toetusele.

Virge Tamme
Tartu Ülikooli pressiesindaja
Tel: +(372) 737 5683
Mob: +(372) 5815 5392