Tudengisatelliit viib orbiidile Eesti tudengite arendatud kaamerad

Euroopa tudengisatelliit ESEO (the European Student Earth Orbiter) on valmis ja juba järgmisel kuul plaanitakse sellega orbiidile saata ka Eesti tudengite osalusel tehtud kaks kaamerat.

Eestlased on satelliidile valmistanud primaar- ehk lainurkkaamera ja sekundaar- ehk teleskoopkaamera. Mõlemad suudavad teha Maast värvifotosid.

Euroopa Kosmoseagentuuri (ESA) tudengisatelliidi ESEO üks ülesandeid on pildistada Maad, seda nii haridus- kui ka teaduseesmärgil. Satelliidipiltide abil saab jälgida protsesse planktoni vohamisest polaaralade jääkatte muutusteni.

ESEO missioonile on saanud käed külge lüüa pea kõigi ESA liikmesriikide tudengid. Kaameraprojekti tegi kaasa kokku 15 tudengit, neist kümme Eestist.

Kaamerate valmimist juhendasid observatooriumi teadurid Riho Vendt ja Tõnis Eenmäe, insener Viljo Allik, professor Mart Noorma ning Eesti Teadusagentuuri konsultant Silver Lätt.

Loe täpsemalt Tartu Ülikooli Tartu observatooriumi kodulehelt