Tuhanded geenidoonorid on juba tagasiside saanud

2023. aastal peaks perearstide töölaual olema patsiendi geneetiline profiil, mille põhjal saab määrata ravimeid, nii et need mõjuksid paremini.

Üldiselt on eestlaste – nagu ka muude eurooplaste – hulgas 98% neid, kes kannavad vähemalt üht niisugust geenivarianti, mis mõjutab ravimite toimet. Tartu ülikooli Eesti genoomika instituudi juhtivteaduri Lili Milani sõnutsi peaks juba 2023. aastal patsiendi digiloos olema liides, mis näitab arstile inimese geeniinfo põhjal, missugused ravimid ja missuguses koguses võiksid talle paremini sobida.

Selle realiseerumise nimel töötavad Tartu ülikooli arvutiteaduse instituudi ja geenivaramu teadlased koostöös sotsiaalministeeriumi, TAI, haigekassa ja TEHIK-iga (tervise ja heaolu infosüsteemide keskus – toim). Liides valmib 200 000 doonori andmete põhjal ja sellest selgub, kes vajab väiksemat annust ja kellele ei pruugi ravim üldse sobida.

Loe edasi Eesti Päevalehest.