TÜs vaevad ajaloolased külma sõja perioodi

27. ja 28. novembril toimub Tartu Ülikoolis rahvusvaheline konverents "Läänemere regioon ja külm sõda," kus kümne riigi ajaloolased esitavad oma nägemuse külma sõja perioodist. Eelkõige pannakse rõhk just eri vatevinklitele väljaspool toonast USA ja Nõukogude Liidu omavahelist vastuseisu. [[{"type":"media","view_mode":"media_large","fid":"39130","attributes":{"alt":"","title":"","class":"media-image","typeof":"foaf:Image","wysiwyg":1}}]]

Konverentsi korraldaja, TÜ lähiajaloo dotsendi Olaf Mertelsmanni sõnul on erinevalt näiteks Teise maailmasõja, stalinismi vägivallaajaloo või natsionaalsotsialismiga seonduvatele teemadele külma sõja perioodi ajaloovõtmesse panek osutunud arvatust lihtsamaks, hoolimata sellest, et Eestis ollakse tõsiste sellealaste uurimuste koostamisega veel algusjärgus.

"Pikka aega domineeris ajalookirjutuses bipolaarne pilt külmast sõjast - Washington versus Moskva – ning regionaalseid aspekte või "väiksemaid mängijaid" ignoreeriti pea täielikult. Konverentsil katsume keskenduda eelkõige väljaspool seda vastuseisu asuvatele nägemustele külma sõja perioodist," ütles Mertelsmann.

Konverentsil saab kuulda kahtkümmend ettekannet kümne riigi ajaloolastelt. Peaesinejad on kaks külma sõja veterani: praegu pensionil olev pikaaegse NATO peakorteri töökogemusega kontradmiral Sigurd Hess (Saksamaa), kes kõneleb salateenistuste kokkupõrgetest ning James Connell (USA), kelle ettekanne käsitleb allatulistatud Ameerika luurelennukite saatust.

Konverents toimub TÜ ajaloo ja arheoloogia instituudis (Lossi 3, ruum 425) mõlemal päeval algusega kell 10. Töökäib inglise keeles.

Konverentsi toetavad Norcencowar, sihtfinantseerimisprojekt "Eesti külma sõja ajastul" ja projekt "Balti regionalism: poliitiliste ruumide kujundamine Põhja-Euroopas".

Rohkem infot: www.ut.ee/883539

Lisainfo: