Tuum hindab kokkuvõtte tegemise oskust

Kuuendat aastat toimuv kokkuvõtte tegemise võistlus Tuum algab 29. septembril kell 9.00, kui Vikerraadio koduleheküljel avaldatakse tekst, millest võistlejatel tuleb teha kuni 200-sõnaline kokkuvõte.

Kokkuvõtete tegemise oskus on tänapäeva kiires maailmas vajalik igal alal. Kokkuvõtteid peavad tegema õpilased ja ministrid, üliõpilased ja teadlased, ametnikud ja parlamendisaadikud, nõunikud ja projektikirjutajad, kirjanikud ja ajakirjanikud jne. Tuum on hea võimalus oma oskusi proovile panna.

Kokkuvõtte tegemise oskus eeldab pikast tekstist aru saamist, infotuuma leidmist ja tulemuse jagamist lugejatele. Seejuures on oluline jälgida, et:

- algse teksti mõte ei moonduks;

- tulemus esitaks teksti autori mõtteid, mitte refereerija arvamusi;

- kokkuvõte oleks lugejale või kuulajale arusaadav ka ilma algse tekstita;

- kirjutatud tekst oleks keelelt tihe, selge, täpne ja kirjavigadeta.

Viimane aeg oma töö ära saata on laupäeval, 30. septembril kell 19. Võitjad teatatakse 20. oktoobril Keelehooldekeskuse konverentsil.

Võistlusest on võimalik osa võtta üksi või võistkonnaga. Võistkonna võib moodustada perekond, sõpruskond, kooliklass, lehetoimetus, ministeeriumi osakond jne ja selle suurus on vaba.

Parimatele on auhinnad: esimene auhind 150 eurot, lisaks mitu teist ja kolmandat auhinda, 75 eurot ja 40 eurot. Parimale kooliõpilasele antakse eriauhind.

Iga osavõtja saab osalemise kohta väljaprinditava tunnistuse, 25 parimat väljaprinditava diplomi.

Tuuma korraldavad Tartu ülikooli eesti ja üldkeeleteaduse instituut ning Eesti rahvusringhääling koostöös haridus- ja teadusministeeriumi, emakeele seltsi ja Eesti emakeeleõpetajate seltsiga.

Töid hindab žürii, kuhu kuuluvad Tiit Hennoste (esimees), Martin Ehala, Külli Habicht ja Jüri Valge.

Lisainfo: Külli Habicht, TÜ eesti ja üldkeeleteaduse instituudi dotsent, 5203670, kulli.habicht@ut.ee

Viivika Eljand-Kärp
Tartu ülikooli pressinõunik