U4Society võrgustiku aastakonverentsil räägiti lähiaastate plaanidest

Võrgustikku kuuluvate ülikoolide rektorid tutvustasid oma ülikoolide rahvusvahelistumise prioriteete kooskõlas arengukavadega ning selgitasid, kuidas osalemine U4Societys edendab teaduse ja õppe rahvusvahelistumist. Esitletud teemades leiti suur ühisosa, eelkõige mainiti kaasamist ja mitmekesisust, jätkusuutlikkust, aktiivset õppimist ning talentide juhtimist.

Eraldi pöörati tähelepanu üliõpilastega seotud teemadele. Tudengid esitasid rektoritele ühispöördumise, milles väljendasid muret üliõpilaste vaimse tervise ja heaolu pärast. Rektorid kinnitasid, et peavad teemat tähtsaks ja tegelevad sellega koos edasi.

Võrgustikusisese koostöö prioriteetidena nimetati ka doktorantide ühisjuhendamist ning doktorikoolide ja uurimisprogrammide ühist korraldamist.

Kui möödunud ja tänavusel aastal on palju tähelepanu pööratud Euroopa ülikoolide toetusmeetme projektitaotlusele, siis tuleval aastal keskendutakse rohkem valdkondadevahelise koostöö edendamisele.

U4Society võrgustiku tegevus toimub klastripõhiselt, kusjuures iga klastri eest vastutab üks ülikool. Koostööd tehakse neljas klastris – meditsiin ja farmaatsia, humanitaarteadused, sotsiaalteadused ning loodus- ja tehnikateadused –, mis kattuvad sisuliselt Tartu Ülikooli valdkondadega. Arutleti selle üle, kuidas Tartu Ülikool paremini koostöösse kaasata ja millised võiksid olla uue struktuuri loomise võimalused.

„Ühistegevused U4Society võrgustikku kuuluvate ja Euroopas väga hinnatud ülikoolidega võimaldavad meil tõhustada rahvusvahelist teaduskoostööd ning suurendada osalust teadus- ja arendustöö rahastusprogrammides, anda doktorantidele uusi rahvusvahelisi kogemusi, suurendada üliõpilaste õpirännet ja akadeemiliste töötajate mobiilsust, saada kogemusi juhtide juhtimisoskuste arendamisel ning viia meie üliõpilasesindus kokku rahvusvaheliselt üliõpilastele oluliste teemadega. Kahtlemata on selline koostöö nii meile kui ka meie partneritele igakülgselt arendav. Omalt poolt suudame pakkuda juhtivat kompetentsi näiteks uue andmeteadust ja tehisintellekti hõlmava teadusklastri väljaarendamisel ja juhtimisel,” rääkis arendusprorektor Erik Puura.

U4 koostöövõrgustiku asutasid 2008. aastal neli ülikooli: Genti Ülikool, Uppsala Ülikool, Groningeni Ülikool ja Göttingeni Ülikool. Mullu liitus viienda liikmena võrgustikuga ka Tartu Ülikool ja võrgustik hakkas kandma nime U4Society.

Koostöövõrgustik toob kõigile liikmetele kasu hariduse, teaduse ja juhtimise valdkonnas. Selle eesmärk on leida eksperditeadmiste ja ressurssidega lahendusi ühiskondlikele probleemidele ning algatada hariduses ja teaduses uuenduslikke protsesse. Suurt tähelepanu pööratakse ülikoolides altpoolt tulevate algatuskavade toetamisele. Väga oluline on üliõpilaste kaasamine kõikidesse protsessidesse.

Võrgustiku tegevus haarab kõiki teadusharusid ja haridusteemasid, rõhuasetus on magistri- ja doktoriõppel. Suurim koostöövaldkond on klastriteülene õpiränne, mis puudutab peale üliõpilaste ka doktorante ja teadustöötajaid. Võrgustiku ülikoolid pakuvad partneritele võimalusi osaleda suvekoolides, ühistes loengutes ja muudes põnevates tegemistes.

Lisaks üliõpilaste füüsilisele õpirändele, mis puudutab Tartu Ülikoolis praegu umbes 4–5% üliõpilastest aastas, pannakse edaspidi suuremat rõhku ka virtuaalsele õpirändele, mis hõlmab näiteks loengute veebiülekandeid, ühiseid MOOC-e jm. Parimal juhul võiks füüsilise ja virtuaalse õpirände võrgustiku abil jõuda poolte ülikoolipere liikmeteni.

Lisateave: Kristi Kerge, TÜ rahvusvahelise koostöö juht, 737 6123, 529 7677, kristi.kerge@ut.ee