Üleujutusi kaardistatakse radarsatelliitidega

Tartu Ülikooli, Euroopa Kosmoseagentuuri ja AS Regio koostöös valmis äsja uudne prooviteenus, mis näitlikustab kosmosetehnoloogia radarsatelliitide abil, kuidas on võimalik jooksvalt kaardistada Eesti üleujutuste värskeimat seisu. Teenus on lähitundidel tasuta kättesaadav Regio veebikaardilt Delfis (pilti värskendatakse iga kahe päeva järel). Vaata ka TÜ aerofotode galeriid üleujutustest Tartu piirkonnas.

[[{"type":"media","view_mode":"media_large","fid":"39824","attributes":{"alt":"","title":"","class":"media-image","typeof":"foaf:Image","wysiwyg":1}}]]

TÜ kosmose- ja militaartehnoloogiate töörühma insener ja projekti koordinaator Kaupo Voormansik sõnul paistavad nendelt piltidelt suurepäraselt välja siledad ja niisked pinnad, sealhulgas veekogud ja veega kaetud alad maismaal. "Meetodi eeliseks aerofotograafia ees on operatiivsus ja võimalus katta korraga väga suurt territooriumi," lisas Voormansik.

Näidisteenuses kasutatud Euroopa Kosmoseagentuuri satelliit ENVISAT näeb korraga 400 kilomeetri laiust ala, kogu Eesti kaetakse ära mõne minutiga. Beetateenuse tarbeks on hetkel kaardistatud üleujutusalad Emajõel, Soomaal, Kasari ja Keila jõel. Algselt vaid militaarotstarbel kasutatud radarsatelliite on hakatud üha enam ka tsiviilelus rakendama. Radarsatelliite on varem Eestis kasutatud näiteks jääolude kaardistamiseks ja merereostuste tuvastamiseks.

Juba käimasoleva Eesti Tudengisatelliidi programmi järel on käesolev üleujutuste kaardistamise teenuse arendamine esimene Tartu Ülikooli kosmosetehnoloogia-alane projekt, mis viiakse läbi koostöös Regioga. Tulevikus loodetakse jõuda operatiivsüsteemini, mis pakuks täpset ja kiiret infot üleujutusalade kohta Päästeametile, Politseile, Maanteeametile jt, kellele vastav info väga vajalik on. Pärast edukat pilootprojekti Eestis loodab Regio minna lahendusega välisturgudele.

Kaardirakendus Delfis: http://kaart.otsing.delfi.ee/index.php?id=1&type=3

Lisainfo:
Silver Lätt, Tartu Ülikooli kosmose- ja militaartehnoloogia töörühm, tel 52 28 237, silver.latt@ut.ee
Kaupo Voormansik, Tartu Ülikooli ja AS Regio doktorant, tel 56 669 225, kaupo.voormansik@ut.ee

Kadri Kirst
avalike suhete peaspetsialist