Ülikool avab teadlaste ööl teaduse telgitaguseid

27.–29. septembrini toimuval järjekordsel teadlaste öö festivalil ootavad teadushuvilisi tartlasi endale külla ka Tartu Ülikooli teaduskool, botaanikaaed, loodusmuuseum ja tähetorn.

TÜ teaduskool korraldab neljapäeval, 27. septembril töötoa, kus leiavad teadusest kannustatud tegevust ka kõige nooremad kooliõpilased. Teaduskool on pakkunud maitseelamusi riikliku õppekava rikastamiseks juba viimased 50 aastat ning töötoas saab degusteerida aastate parimaid roogasid. See tähendab, et kõik ülesanded ja koostegemised on seotud toidu teemaga. Huvilised võivad teaduskoolist (Uppsala 10) läbi astuda neljapäeval kell 14–19. Kell 17–18 saab keemikust teaduskoka juhendamisel teha katseid toiduga.

Reedel, 28. septembril kell 18–22 tuleb TÜ loodusmuuseumis (Vanemuise 46) juttu nii siidiusside kasvatamisest kui ka Eesti maavarade uurimisest. Lastele toimuvad looduseteemalised mängud ja kartograafia õppetuba. Avatud on ka üheõhtukohvik Mahekohv ratastel.

Vanemuise 46 õppehoones pakuvad samal ajal tegevust ka ülikooli zooloogid ja geograafid. Muu hulgas saab uurida linnumaailma läbi suurenduse, avastada, milline seos on putukatel ja krõbedatel suupistetel, tutvuda droonide, VR-prillide ja nutimikroskoobiga ja osaleda orienteerumismängudel.

TÜ botaanikaaias (Lai 38) on kell 17.30–22.00 avatud ökoloogia ja maateaduste instituudi näitus „Botaanikud pole kuivikud ehk Taimeteadus üle maade ja läbi aegade“. Kell 17.30 arutleb teaduskohvikus TÜ botaanika vanemteadur Aveliina Helm teemal „Kas 21. sajand on ökoloogiasajand?“. Toimuvad ka ekskursioonid botaanikaaias ja selle kasvuhoonetes. Lapsed saavad osa võtta viktoriinist ja taimemängust.

Tartu tähetornis saab reedel teada, millega on end ajalukku kirjutanud kuulus Eesti astronoom Ernst Öpik, kellel tänavu on 125. sünniaastapäev. Avatakse astrofotode näitus ja tunnustatakse fotovõistluse parimaid osalejaid. Kell 18–21 on kõik huvilised oodatud uurima, milline on tähe eluring, ja meisterdama seda kujutavat vahvat karpi.

Selge ilma korral toimub kell 21–23 Andromeeda udukogu vaatlus. Kell 21.30 esitavad Ernst Öpiku klaveripalu Tartu noored muusikud.

Uuri kogu teadlaste öö programmi lehelt teadlasteöö.ee.