Ülikool esitleb teist raamatut rektorite raamatusarjast

Esitlusüritusel räägib Indrek Ilomets raamatusarja ideest ning tutvustab järgmisi trükiseid. Sõna saavad rektor Alar Karis, raamatu autor Ken Kalling, rector emeritus professor Jüri Kärner ning professor Mart Kull, kes räägib kõrva-nina-kurguhaiguste ravimise ajaloost ning tänapäevast Tartu Ülikoolis.

Henrik (Heinrich) Koppel (1863–1944) oli Tartu Ülikooli rektor rahvusülikoolile otsustavail väljakujunemise aastail 1920–1928. Arstina oli ta spetsialiseerunud kõrva-nina-kurguhaigustele, kuid juhatas muuhulgas ka Tartu lähedast Muuli leprosooriumit ning ülikooli polikliinikut. Koppel oli silmapaistev rahvusliku liikumise tegelane, keskne isik nn "Tartu renessansi" väljakujunemisel 1890. aastail.

Koppel kuulus EÜS-i, Vanemuise Seltsi, erinevate teadus- ja haridusseltside ning majanduslike ettevõtmiste juhtkonda. Viljaka kirjamehena oli tal oluline roll teaduse ning tervishoiu populariseerimisel. Ta oli ka Eesti looduskaitse üks loojaist ning aktiivne loodus- ja linnuhuviline.

"Vaatamata Koppeli aktiivsele tegevusele, on temast vähe kirjutatud ning teda pole rahvuslike suurmeeste ridadesse upitatud. Selle põhjus on sümpaatne – ta nimelt eitas teadlikult nö eliidi rolli ja selle võõrandumist hulkadest, olles kodanikuühiskonna ellurakendaja oma väsimatus tegevuses," ütles Ken Kalling.

Raamatu "Rektor Henrik Koppel" andis välja kirjastus Aasta Raamat. Oktoobris ilmus Priit Rohtmetsa sulest raamatusarja esimene väljaanne "Rektor Johan Kõpp". Mõlemad raamatud on müügil ka reedesel esitlusüritusel. Järgmisena ilmub samast sarjast raamat Alfred Koordist ning plaanis on ka trükised Edgar Kandist, Heinrich Riikojast ja Arnold Koobist. Sarja kaugem eesmärk on jäädvustada kõigi Tartu Ülikooli rektorite elu ja töö.

Lisainfo: Ken Kalling, raamatu autor, tel 5645 4902

Liina Jürgen