Ülikool innustab käsitöömeistreid ettevõtlusele

13. septembril lõppes Viljandis projekti „Vanemaealiste käsitöömeistrite lõimimine tööturule (VEA)“ edukas õppeaasta lõpuseminari ja näitusega. Üle 70 käsitöömeistri õppis TÜ Viljandi kultuuriakadeemia rahvusliku käsitöö osakonnas süvendatult käsitöötehnikaid ja läbis TÜ ettevõtluskeskuse ettevõtluskoolituse.

Projekti eesmärk oli koolitada väga heade tehniliste oskustega professionaalseid käsitöömeistreid, kes on valmis etteantud kavandite järgi käsitöötooteid (s.h. rahvarõivaid) teostama ja ühtlaselt hea kvaliteediga tiražeerima. Kuue Eesti piirkonna - Pärnu, Rakvere, Tallinna, Tartu, Viljandi ja Võru kursuslased harjutasid professionaalsel tasemel nii etnograafiliste esemete koopiate kui kaasaegsete käsitööesemete valmistamist. Koolitusel osalenud meistrid täiendasid oma oskusi parimate spetsialistide käe all viie käsitöötehnoloogia – silmuskudumise, kangakudumise, masinkudumise, rahvusliku tikandi ja vöökudumise alal. Õpitud oskusi ja teadmisi rakendati olemasolevates käsitööettevõtetes praktikal olles. Projekti tulemusena saavad vanemaealised käsitöömeistrid võimaluse oma oskustega rikastada Eesti käsitööturgu.

Ettevõtluskeskus jagas ettevõtluskodu® metoodikal põhinedes ja mentorite toel teadmisi ja oskusi projektide kirjutamiseks ning julgustas ettevõtlusega alustama OÜ, FIE või MTÜ vormis. Projekti lõppemisel võivad kursuse lõpetanud asuda tööle alltöövõtjana käsitööettevõtetes, alustada ettevõtjana iseseisvalt või koos kaaslastega, tegutseda kogukonnaettevõtluses jne. Koolituse käigus kavandati väiketootmist, ühist turundamist, aga ka külaseltse ja käsitöötubasid. Juba on mõnedki koolituse käigus kirjutatud taotlused saanud rahastuse, osa kursuslastest on leidnud endale soovitud töökoha. Projektist said innustust näiteks OÜ Simovilt, MTÜ Mooste Ämblikumaja ja mitmed teised käsitööga seotud ettevõtmised. 

Käsitöölistele ettevõtluse õpetamise kogemused on ettevõtluskeskusel projektist „Käsitööga tööle 2“ ja Viljandi kultuuriakadeemia tudengitele ettevõtluse õpetamisest, samuti loomealade noorte koolitusest varasemates ettevõtluskodu® projektides. Ettevõtluskodu koolituste tulemusena on loodud juba ligi 50 loomevaldkonda kuuluvat ettevõtet või mittetulundusühendust, millest paljud loovad ja vahendavad kvaliteetset eesti  käsitööd ja disaini ning arendavad edasi eesti käsitööoskusi. On  ka märgatud, et kvaliteetne käsitöö leiab järjest enam ostjaid, seetõttu on käsitöölised lootusrikkad.

Projekti VEA jooksul kogus Viljandimaa loomeinkubaatorid SA  kõigi projekti tegevustega haakuvate valdkondlike ettevõtete, tootmistingimuste ja müügipaikade kohta käivat infot. Pärast projekti lõppu jääb Loomeinkubaator tööandjatele lõpetajate tööoskusi vahendama.

Projekti rahastab Euroopa sotsiaalfond „Inimressursi arendamise rakenduskava” prioriteetse suuna „Pikk ja kvaliteetne tööelu” meetmest „Kvalifitseeritud tööjõupakkumise suurendamine”. Projekti partnerid on  Eesti rahvakunsti ja käsitöö liit ning Viljandimaa loomeinkubaatorid SA.

Lisainfo: Kadri Jäätma, projektijuht, tel: 505 7893, e-post: kadri.jaatma@ut.ee.

Virge Tamme
Tartu Ülikooli pressiesindaja
Tel: +(372) 737 5683
Mob: +(372) 5815 5392