Ülikool saadab kogenud kooli

Sel õppeaastal algas Tartu Ülikoolis programm «Kogenud kooli», millega püütakse kaasa aidata sellele, et tulevikus jaguks üldhariduskoolides rohkem noori ja entusiastlikke reaalainete õpetajaid.

Nagu teada, süveneb üldhariduskoolides loodus- ja reaalainete õpetajate puudus pidevalt. Ülikool soovib programmiga «Kogenud kooli» selle mure lahendamisele kaasa aidata.

2013. aasta rahvusvaheline õpetamise ja õppimise uuring TALIS näitas, et Eesti paistab OECD riikide seas endiselt silma kui üks vanimate õpetajate ja suurima naisõpetajate osakaaluga riike. Eesti õpetajate keskmine vanus on 48 eluaastat ja tervelt 16% õpetajaskonnast on 60-aastased või vanemad.

Loodusteaduslike ainete õpetamisel ootab aga ees lausa kriitiline aeg, sest iga neljas füüsikaõpetaja ning iga viies keemia-, geograafia-, bioloogia- ja matemaatikaõpetaja on vanem kui 60 aastat. Kutsekoja 2018. aasta uuringust selgub, et igal aastal oleks iga matemaatika õpetamiseks jaoks vaja ligi 60 uut pedagoogi. Matemaatikat asub tavalisel aastal õpetama aga keskmiselt 13 ja loodusteadusi 18 uut õpetajat.

«Otsime üles need matemaatikud, keemikud, füüsikud, bioloogid ja geograafid, kes praegu koolis ei tööta, aga sobiksid sinna suurepäraselt,» selgitas TÜ haridusteaduste instituudi projektijuht Kiiri Toomberg uue programmi «Kogenud kooli» eesmärki.

Loe edasi Tartu Ülikooli ajakirjast.