Ülikooli ajaloo muuseum paneb tudengi näitusele

6. detsembril kell 16 avatakse Tartu Ülikooli ajaloo muuseumis tudengielu tutvustav näitus "Moodne tudeng. Oh ajad, oh kombed!".

Milline on moodne tudeng? Kas see, kes riietub moeajakirjade nõuannete ning viimaste moetrendide järgi? Sööb trendikaid toite, külastab populaarseid söögikohti, kujundab oma eluaseme disainerite nõuannete järgi, harrastab populaarseid spordialasid ja kuulab edetabelisse kuuluvat muusikat? Või hoopis üliõpilane, kes eelistab ekstravagantseid riideid ja välimust – olgu selleks siis vanaisa palitu või punkarlik soeng?

Võib vastata - nii ja naa. Tartus on õppinud läbi aegade erinevaid tudengeid - nii hetke trendide jälgijaid, kui ka igasuguste väliste atribuutide suhtes ükskõikseid noori vaimuinimesi.

"Kuid siiski on midagi, mis liidab ja ühendab üliõpilasi. See on teatud elulaad ja mentaliteet, mida pole kirjas ei üliõpilasreeglistikes ega käitumisõpikutes. Tudengitele on läbi aegade omistatud kriitilist meelt, huvi maailmaasjade vastu, väljendusjulgust. Ja ju ongi moodne see tudeng, kes omaks võtnud oma ajastu "üliõpilaslikud" kombed" räägib näituse kuraator Terje Lõbu.

Näitus "Moodne tudeng. Oh ajad, oh kombed!" jälgib läbi Tartu ülikooli ajaloo, alates 17. sajandist kuni tänase päevani, kuidas on tudeng saanud hakkama oma eluga, mis jäänud väljapoole auditooriumi. Näitusel leiab käsitlemist üliõpilaste olme ja koolitööväline elu – mida söödi-joodi, milline oli eluase, mida kanti seljas, mida tehti vaba ajaga.

Näitus jääb avatuks 3. .juunini 2012.

Näituse valmimist toetasid Eesti Kultuurkapital ning Tartu Kultuurkapital.

Lisainfo: www.ajaloomuuseum.ut.ee

Kadri Kasterpalu