Ülikooli ajaloo muuseum saab 35. aastaseks

Tartu Ülikooli ajaloo muuseum tähistab 5. ja 6. detsembril oma 35. sünnipäeva. Sel puhul avatakse tudengielu tutvustav näitus ning toimub kahepäevane konverents.

Konverentsi teemaks on "Miks ja kuidas eksponeerida akadeemilist pärandit? Ülikoolimuuseumi roll tänapäeva Euroopas". Ettekannetega esinevad mitmed külalised nii kodu- kui välismaalt ning muuseumi direktori Mariann Raisma hinnagul on tegemist kindlasti oluliste mõttevahetustega nii ülikoolide kui muuseumide jaoks ka laiemalt.

"Ülikooli ajaloo muuseum alustas tööd ülikooli peahoone keldriruumides, kuid tänaseks päevaks on muuseum laienenud nii endisesse toomkirikusse, tähetorni kui ka vanasse anatoomikumi. Ülikooli vaimu kandjana on just Toomemägi parim paik säilitamaks Eesti vaimu- ja teaduslugu. Teadus on kaasajal järjest olulisemaks muutuv märksõna, mistõttu on teadusloo populariseerimine ning sellealane haridustegevus TÜ ajaloo muuseumi järgmiste aastate prioriteettegevuseks" tutvustab muuseumi direktor Mariann Raisma tulevikuplaane.

TÜ ajaloo muuseumi teadusdirektor Lea Leppik selgitas, et tänases akadeemilises maailmas on kõikjal toimumas akadeemilise pärandi ümbermõtestamine ja avamine ülikoolivälisele publikule, kuid sageli ületavad vajadused võimalusi. "Kollektsioone kasutatakse senisest vähem õppetöös ja neile otsitakse uusi rakendusi. Eri riikide ja kõrgkoolide poliitika on selles osas üsna erinev ja erinevad on ka eksponeerimislahendused. Kuigi põhimõtteliselt ollakse ühel meelel selles, et ülikoolide akadeemiline pärand on väärtuslik, siis see, kes pärandi eksponeerimise ja säilitamise eest maksma peaks, ei ole sugugi üheselt selge. Konverentsil on võimalik kuulda muuhulgas Eesti kultuuriministri Rein Langi seisukohti selles küsimuses," lisas Leppik.

6. detsembril kell 16 avanev näitus "Moodne tudeng. Oh ajad, oh kombed!" jälgib läbi Tartu Ülikooli ajaloo 17. sajandist kuni tänase päevani, kuidas on tudeng saanud hakkama oma eluga, mis jäänud väljapoole auditooriumi. Näitusel leiab käsitlemist üliõpilaste olme ja koolitööväline elu – mida söödi-joodi, milline oli eluase, mida kanti seljas, mida tehti vaba ajaga. Näitus jääb avatuks kuni 3. juunini 2012.

TÜ ajaloo muuseum asutati 1976. aasta 6. detsembril.

Konverentsi ajakava ja lisainfo ürituste kohta: www.ajaloomuuseum.ut.ee

Kadri Kasterpalu
kommunikatsioonispetsialist