ÜLIKOOLI AJALOO MUUSEUMIS SAAB VAADATA SOOME RAHVUSLIKU LIIKUMISE SUURKUJU JUUBELINÄITUST

Johan Vilhelm Snellman (1806-1881) oli kaasaegne euroopalik mõtleja ning teerajaja tolleaegses Soomes. Ta kritiseeris ühiskonnas esinevaid puudusi ning nõudis nii ühiskondlikke kui kultuuripoliitilisi uuendusi, mida tsaarivõimud pidasid ohtlikuks ja isegi revolutsiooniliseks. Näitus räägib tema tegevusest filosoofi, õpetaja, ajakirjaniku, senaatori ja pangandustegelasena.

Näituse esimene osa tutvustab dotsent Raimo Savolainen Snellmani elu varasest lapsepõlvest kuni surmani selle eri etappides, tema kujunemist ja haridusteed, tema reise ja tööd. Näituse teises osas vaatleb dr Carola Häntsch Snellmani filosoofia seoseid Euroopa tolleaegse filosoofiaga ning tema mõju Saksamaal.

Kolmandas osa tutvustab filosoofialitsentsiaat Rainer Knapas Snellmani Euroopa reise, mille jooksul ta tutvus ja lõi kontakte paljude Euroopa tolleaegsete suurmeestega ning sai palju ideid, mida ta hiljem ka püüdis juurutada Soomes. Näituse neljandas osa võtab filosoof Eero Ojanen kokku Snellmani mõtted isamaast, kultuurist, ühiskonnast, majandusest ja maailmast.

Snellmani mõju Soome ühiskonnas oli 19. sajandil tohutu, ta oli Soome rahvusliku ärkamise aja üks suurkujusid. Snellmani mõttemaailma uurimine näitab meile, kui lähedal 19. sajand nii mõneski mõttes meile ka täna on. Tema teostes kohtame mitmeidki mõtteniite, mida sageli peetakse vaid meie aega kuuluvaks. Üha kiirenevate muutuste rõhutamine on üks sellistest asjadest, nagu ka jutud kaasaja väljakutsetest või konkurentsivõime tähtsusest. Snellman rõhutab ka informatsiooni liikumise pidevat kiirenemist ning inimeste globaalse suhtlemise lisandumist seikadena, mis loovad maailma uuelaadse kultuuri ja teadmised.

Näitus on valminud Helsingi Ülikooli ja Soome Rahvusraamatukogu koostöös ja jääb avatuks kuni 28. veebruarini 2007.

Lisainfo: Terje Lõbu, TÜ ajaloo muuseum, tel 737 5671

Liina Jürgen
TÜ avalikkussuhete peaspetsialist
tel 737 5509; 527 6922
liina.jurgen@ut.ee
/yldinfo/press