Ülikooli audoktor Reinhard Wilhelm pälvis maineka IT-auhinna

2008. aastal TÜ audoktoriks valitud Saarimaa ülikooli (Saksamaa) professor Reinhard Wilhelm sai oma teenete eest informaatika ja arvutiteaduse vallas auhinna silmapaistva teenistuse eest maailma suurimalt ja vanimalt arvutitehnoloogia ühingult ACM.

[[{"type":"media","view_mode":"media_large","fid":"38602","attributes":{"alt":"","title":"","class":"media-image","typeof":"foaf:Image","wysiwyg":1}}]]Wilhelm pälvis auhinna oma 20 aasta pikkuse töö eest Saarimaal Dagstuhli lossis korraldatud eksklusiivsete arvutiteaduse töötubade organiseerimisel, mida on kokku toimunud juba üle 800. Dagstuhli seminarid, mille teadusdirektor Wilhelm on pikka aega olnud, on arvutiteaduse eri suundade arendamise ning sealt väljakasvanud teadussaavutuste poolest kuulsad üle maailma.

Auhinda silmapaistva teenistuse eest (ACM Distinguished Service Award) annab välja ACM (Association for Computing Machinery) - maailma suurim ja vanim arvutitehnoloogia hariduse ning teaduse ühing, mille eesmärk on juhtida tähelepanu arvutiteaduse atraktiivsusele nii teadusharu kui erialana. Auhind antakse igal aastal ühele rahvusvaheliselt tunnustatud teadlasele, kes oma töö ja teadustegevusega on kõige enam mõjutanud arvutiteaduse arengut ning olnud aktiivne eriala propageerija.

Reinhard Wilhelm on üleilmselt tuntud teadlane ning Academia Europea liige. Tema peamised teaduslikud huvid on programmeerimiskeeled, transleerimismeetodid, programmide staatiline analüüs, reaalaja sardsüsteemid ja algoritmide animeerimine.

Ta on kirjutanud mitmeid raamatuid ja publitseerinud suure hulga artikleid ning teda peetakse juhtivaks teadlaseks oma erialal. Reinhard Wilhelmi kontaktid Eesti ja Tartu Ülikooli arvutiteadlastega said alguse 1980. aastate lõpus. Ta oli üks esimesi lääne arvutiteadlasi, kes külastas 1989. aastal Tartut. Ka hiljem on ta esinenud siin mitmete loengute ja seminaridega. Tema initsiatiivil sai alguse tihe transleerimismeetodite ja programmianalüüsi alane koostöö Tartu Ülikooli ja mitmete Saksamaa ülikoolide vahel, sh Saarimaa Ülikool, Trieri Ülikool ja Müncheni Tehnikaülikool. Koostöö raames on ta aktiivselt toetanud ka tudengite vahetust.

Rohkem infot: http://awards.acm.org/distinguished_service

Lisainfo: Varmo Vene, TÜ programmeerimiskeelte semantika professor, tel 737 5429, varmo.vene@ut.ee; Jaak Vilo, TÜ bioinformaatika professor, tel 737 5483, jaak.vilo@ut.ee

Anneli Miljan
Tartu Ülikooli pressiesindaja