Ülikooli loodusteaduste maja valmimise 100. aastapäeva tähistati näitusega

26. novembril kell 16 avati Tartus Vanemuise 46 asuvas ülikooli loodusteaduste õppehoones näitus „Loodusteaduste templid, katedraalid, paleed. 100 aastat ülikooli loodusmuuseumi hoone valmimisest“.

Näitus annab foto- ja arhiivmaterjali abil ülevaate Vanemuise 46 hoone arhitektuursest ja ehituslikust ajaloost.

Hoone valmis 1914. aasta lõpus arhitekt Otto Hoffmanni projekti järgi. Näitusel on koopiad Hoffmanni projektist ning vähetuntud arhiivmaterjalid. Eksponeeritud on majaehituse initsiaatori professor Georgi Mihhailovski eskiis loodusteadlastele vajalikust ruumiplaneeringust ning joonised varasemast Reinhold Gulekese projekteeritud loodusteaduste hoonest. Gulekese kavandatud hoone pidi tulema Toomemäele, kuid jäi Vene-Jaapani sõja tõttu ehitamata.

Näitus jutustab hoone ilmet ja funktsiooni kõige olulisemalt mõjutanud sündmustest. Vahetult pärast maja valmimist anti see sõjaväehaigla kasutusse ning 1944. aastal sai see sõjapurustusi. Viimane uuendus on loodusmuuseumi ekspositsioonisaalide ümberehitus Euroopa regionaalarengu fondi toetusel. Loodusmuuseum valmistub uue püsiekspositsiooni avamiseks 2015. aastal.

Näituse kuraatorid on Inge Kukk ja Reet Mägi. Näituse valmimist toetas Eesti kultuurkapital. Näitus jääb avatuks 2015. aasta augustini.

Lisainfo: Reet Mägi, TÜ loodusmuuseumi ja botaanikaaia näituste ja loodushariduse osakonna juhataja, tel: 5040826, e-post: reet.magi@ut.ee.

Virge Tamme
Tartu Ülikooli pressiesindaja