Ülikoolis esinevad maailmakuulsad keeleteadlased

Konverentsi plenaarettekanded peavad oma ala absoluutsed tipud – kognitiivse grammatika teooria looja, San Diego Kalifornia Ülikooli professor Ronald W. Langacker ja üks grammatisatsiooniteooria loojaid, Aafrika keelte uurija professor Bernd Heine Kölni Ülikoolist. Nooremat kognitiivse keeleteaduse põlvkonda esindab ajakirja "Cognitive Linguistics" peatoimetaja Ewa Dabrowska Sheffieldi Ülikoolist Inglismaalt ja maailma üks tuntumaid keeletüpolooge, raamatu "The World Atlas of Language Structures" üks autoreid, professor Martin Haspelmath Max Plancki Instituudist Saksamaalt.

Konverentsi üks eesmärke on viia kokku väikeste ja vähemuuritud keelte uurijad maailma teoreetilise keeleteaduse uuemate suundade esindajatega. Eriti pööratakse tähelepanu keele dünaamikale, sellele, kuidas keele grammatika muutub ja miks. Konverentsi ühe korraldaja, eesti keele teaduri Liina Lindströmi sõnul tähendab funktsionaalne ja kognitiivne lähenemine keeleteaduses seda, et vaadeldakse, kuidas inimese kognitiivsed võimed ja maailmataju mõjutavad keele kujunemist.

"Konverentsi toimumine näitab, et eesti keeleteadus on osa maailma keeleteadusest. Ka paljud meie keeleteadlased töötavad nende teooriate valguses ja loodame, et konverentsil saavad mõlemad pooled kasulikku infot ning vajalikke kontakte," ütles konverentsi peakorraldaja, filosoofiadoktor Ilona Tragel.

Konverentsi ühe suure teemasessioonina toimub koostöös Slaavi Kognitiivse Keeleteaduse Ühinguga 29. mail slaavi kognitiivse lingvistika konverents. Lisaks sellele on konverentsil veel viis teemasessiooni, millest kaks on pühendatud Uurali keeltele.

Konverentsist võtab osa ligi 150 teadlast nii Eestist kui mujalt. Töökeeleks on inglise keel. Konverentsi korraldavad TÜ keeleteaduse ja –tehnoloogia doktorikool, eesti ja üldkeeleteaduse instituut ning Eesti Kognitiivse Keeleteaduse Ühing.

Konverentsi koduleht: http://www.humanitaarteadused.ut.ee/kttdk/ecla/

Lisainfo: TÜ keeleteaduse ja –tehnoloogia doktorikooli sekretär Marilii Adamson, tel 737 5356

Anneli Maaring
TÜ pressiesindaja