Ülipopulaarne analüütilise keemia MOOC lõpetas edukalt 2016 aasta kursuse

17. mail 2016 lõppes edukalt Tartu ülikooli vaba ligipääsuga e-kursus (MOOC) „Mõõtemääramatuse hindamine keemilises analüüsis". Kokku on selle kursuse praeguseks edukalt lõpetanud enam kui 600 inimest üle maailma. Kursust plaanitakse korrata 2017. aasta kevadel.

Viimasel analüütilise keemia MOOCil osales kokku rekordarv inimesi, sh lõpetas kursuse edukalt 308 lõpetajat, mis on peaaegu sama palju kui 2014 ja 2015 kokku (310).

Kursusele registreerus kokku 757 osalejat 85 riigist. Kursust alustas, st proovis vähemalt ühte hindelist testi vähemalt ühe korra, 455 osalejat, kellest 308 läbis kursuse edukalt. Lõpetanute osakaal nende hulgas, kes õpinguid alustasid, oli 67%.

„Need on MOOCi kohta väga head näitajad, eriti sellise kursuse puhul, kus on üsna keerulised arvutusülesanded, mis peavad olema korrektselt lahendatud, et kursust lõpetada,“ sõnas MOOCi üks autoreid, analüütilise keemia professor Ivo Leito, lisades, et suurem osa kursuslastest olid analüütilise keemia laborite töötajad, mis tõestab, et analüütilise keemia valdkonnas on jätkuvalt vaja mõõtemääramatuse-teemalisi koolitusi.

Leito kirjeldas, et osalejad olid väga aktiivsed ja esitasid palju küsimusi. Need olid enamasti teemakohased ja käsitlesid aspekte, mis on analüütikute igapäevatöös väga olulised: „Tänu aktiivsele osalusele oli selle MOOCi juhendamine suurepärane kogemus ka meile, õpetajatele. Aruteluteemad tõid kursusele palju lisaväärtust ja mõned neist panid aluse oluliste muudatuste tegemisele kursuse materjalides.“

„Mõõtemääramatuse hindamine keemilises analüüsis" on Tartu ülikooli esimene MOOC, mis esmakordselt avati õppijatele 2014. aastal.

2015. aastal andis Eesti e-Ülikooli konsortsium e-kursusele tiitli “Aasta e-kursus 2015” väga heal tasemel videoloengute ja testide eest.

MOOCid on tasuta veebikursused, mida enamasti pakuvad just maailma tippülikoolid (sh Cambridge’i ülikool, Stanfordi ülikool), seejuures tasuta, koos tagasiside ja eksamiga ning tõendiga õppetulemuse kohta.

Tutvu Tartu ülikooli MOOCidega www.ut.ee/et/oppimine/moocid.

Ivo Leito, TÜ analüütilise keemia professor
ivo.leito@ut.ee