UNESCO peakorteris pandi punkt TÜ haridusteadlaste juhitud Uuringulaeka projektile

Uuringulaegas on Euroopa Komisjoni finantseeritud digikeskkond, mis koondab üle 700 uurimusliku õppe tegevuse ning abimaterjale ja hindamisvahendeid 1.-12. klassile.

Tartu ülikooli haridusteaduste instituudi haridustehnoloogia keskuse inimesed on koos AHHAA keskuse esindajatega Pariisis, kus 20. novembril toimus UNESCO peakorteris Uuringulaeka (Ark of Inquiry) projekti lõpukonverents. Uuringulaegas on Euroopa Komisjoni 7. raamprogrammi finantseeritud projekt, milles on 13 partnerit 12 riigist ning juhtpartner on Tartu ülikool. Uuringulaekaks nimetatakse ka projekti raames loodud digikeskkonda, mis koondab üle 700 erineva uurimusliku õppe tegevuse, samuti abimaterjale ja hindamisvahendeid 1.-12. klassile. Seda toetab pedagoogiline raamistik uurimusliku õppe ning vastutustundliku teaduse ja innovatsiooni teemade sidumiseks ja toetamiseks. Koolitatud on üle 1600 õpetaja, kes on uuringulaeka avanud enam kui 20 000 õpilasele.

Konverentsil tutvustatakse projekti põhitulemusi ning soovitusi uurimusliku õppe ning teadusteemade käsitlemiseks koolides. Kokku on kutsutud õpetajad, teadlased, poliitikakujundajad jt üle Euroopa, toimuvad paneelarutelud ja esitletakse projekti raames tehtud teadusuuringute tulemusi tutvustavat ajakirja Science Education International erinumbrit. Külaliste seas on ka Eesti suursaadik Pariisis ja alaline esindaja UNESCO juures Ingrid Amer. Konverentsi peaesineja on mainekas haridustehnoloogia ja uurimusliku õppe uurija professor Ton de Jong Twente Ülikoolist Hollandis.

Projekti juhi, Tartu ülikooli haridustehnoloogia professori Margus Pedaste sõnul on uurimuslik lähenemine võtmepädevus probleemide lahendamiseks väga erinevates eluvaldkondades. Eeskätt on see aga abiks loodusainete õpetamisel, võimaldades muuta õppimist põnevamaks ning kaasata õppetöösse erinevaid osapooli nagu teadlased ja teaduskeskuste või muuseumite töötajad. Eestis oligi üks Uuringulaeka partner teaduskeskus Ahhaa, kus õpetajad said tutvuda programmide ja eksponaatidega, mis toetavad uurimuslikku õpet ka väljaspool kooli.

Uuringulaeka leiab veebis aadressil www.arkportal.eu. Eestikeelseid tegevusi on laekas 56, suurem osa neist keemia, füüsika ja bioloogia teemal. Mitmeid huvitavaid neist on kirjeldatud Uuringulaeka Facebooki lehel www.facebook.com/uuringulaegas. Loodusainete õpetajad ka Eesti koolides on eelkõige kiitnud internetipõhiseid simulatsioonidega varustatud uurimusliku õppe tegevusi, mis võimaldavad lõimida erinevaid loodusaineid ja samal ajal arendada digipädevust.

Projektimeeskonna liige, Tartu ülikooli haridusteaduste instituudi haridustehnoloogia keskuse töötaja Meelis Brikker meenutab, kuidas ta projektimeeskonna liikmena katsetas Uuringulaegast Konguta kooli esimese ja teise klassi õpilastega: „Uurimusliku õppega pole kunagi liiga vara alustada. Katsetasime koos algklasside õpetajatega uurimuslikke tegevusi ka kõige nooremate õpilastega – esimese ja teise klassi koolijütsidega. Algselt veidi vanematele klassidele mõeldud tegevusi tuli küll muuta lihtsamaks, kuid see uudishimu ja avatus, millega nooremad õpilased nende jaoks uudsele tegevusele vastasid, tõi kõigile naeratuse näole. Tegevuse käigus nuusutasid, vaatasid ja maitsesid lapsed Eestis toodetud leibu ning koos püstitasime oletusi selle kohta, miks osad leivad on ühtemoodi välimuse, maitse ja lõhnaga ning teised leivad teistsuguste omadustega. Hiljem uurisime ka leibade pakendeid ja vaatasime, millest sellised erinevused tulla võivad ja kas meie oletused pidasid paika. Lapsed töötasid innukalt kaasa ja olid väga varmad oma oletusi välja pakkuma.“

Uuringulaegas jääb kättesaadavaks kõigile õpetajatele ning ka õpilastele iseseisvaks avastamiseks. Jätkuvad ka õpetajate koolitused ning teadustöö. "Projekti käigus koguti suur hulk teadustöös kasutatavaid andmeid, mille analüüsile tuginevalt on meid ootamas veel mitmeid huvitavaid avastusi," loodab Margus Pedaste.

Lisainfo: Margus Pedasteharidustehnoloogia professor, +372 515 6095, margus.pedaste@ut.ee

Annely Lambing
Avalike suhete spetsialist
Tel: +(372) 737 5681
Mob: +(372) 5866 8677