Ungari helilooja Ferenc Liszt saab ülikoolis oma mälestustahvli

Mälestustahvliga tähistatakse Ferenc Liszti Tartu ülikooli aulas 1842. aastal antud kolme edukat kontserti. Avamine 9. mail kell 17.

Nooruses rohkesti reisinud ülikuulus helilooja ja klaverivirtuoos Ferenc Liszt (1811–1886) on jätnud jälgi paljude maade muusikalukku, nii ka Eesti omasse. 1842. aasta kevadel, 28. ja 30. märtsil ja 1. aprillil (uue kalendri järgi 9., 11. ja 13. aprillil) andis ta Tartu ülikooli aulas kolm edukat kontserti.

Eesti muusika- ja teatriakadeemia doktorandi Geiu Rämmeri sõnul võib kaht esimest kontserti pidada Eesti esimesteks sooloklaveriõhtuteks, kolmas esinemine oli Lisztil kahasse andeka õigusteaduskonna üliõpilase Alexander Bernardiga. "Liszt oli saanud kutse külastada Vene keisri õukonda ning valis Venemaale jõudmiseks tollal paljusõidetud tee Königsberg–Riia–Tartu–Peterburi. Kõik kolm kontserti tõid ülikooli aula puupüsti rahvast täis ja publik oli vaimustuses. Erandlik oli tollal, et Liszt esines üksi ning ei kasutanud nooti," selgitas Rämmer.

Ferenc Liszti graniidist mälestustahvel on valminud Ungari saatkonna, Ungari instituudi ning Tartu ülikooli koostöös. Mälestustahvlil on Liszti profiili kujutis ning eesti- ja ungarikeelne kiri "Suure Ungari helilooja Ferenc Liszti (1811-1886) mälestuseks, kes andis 1842. aastal Tartus kolm edukat kontserti".

Tahvli avavad Ungari suursuursaadik Erik Haupt, Ungari instituudi juhataja Urmas Bereczki ning TÜ rektor prof Alar Karis. Avamisele järgneb aulakontsert, kus esineb Tallinna muusikakeskkooli klaveri eriala õpilane Leo Dubovski

Mälestustahvli avamine toimub Tartu ülikooli aula trepil 9. mail kell 17, kontsert algab kell 18. Kõik on oodatud kuulama!

Lisainfo: Erki Tamm, tel 737 5135, erki.tamm@ut.ee; Urmas Bereczki, tel 644 0447, urbe@unginst.org.ee

Anneli Miljan
Tartu Ülikooli pressiesindaja