USA ettevõtlusspetsialist peab avaliku loengu kliente kaasavast ärimudelist

29. oktoobril kell 14 peab Tartu Ülikooli majandusteaduskonnas avaliku loengu USA ettevõtlusspetsialist Lawrence Wright. Ingelinvestor, ettevõtja ja mentor räägib ettevõtjatele, linnarahvale ja tudengitele mõeldud loengul klientide kaasamisest lean start-up meetodil.

USA valitsuse spiikerprogrammi raames Eestit külastava Lawrence Wrighti sõnul on idufirmade loomine üks imelisemaid kogemusi, kuid 90% või enam alustavatest ettevõtetest kukub läbi. Tema arvates on kliente kaasav  lean-metoodika vahend vältimaks tüüpilisi vigu.

Wrighti sõnul on oluline alustada oma kliendi mõistmisest ja toote määratlemisest, millele peab järgnema turule sobiva ärimudeli leidmine ja soovitud tulemuse saavutamiseks õige tee valimine. „See nõuab usinust, vaeva ja kiirust, aga ka „majast välja minemist“ ja klientidega suhtlemist,“ ütleb Wright. „See meetod ei ole pinnapealne ning kui seda teha õigesti, toob see kaasa märkimisväärse edu.“

Tartu ülikooli ideelabori juhi Maret Ahoneni sõnul on praktiku kogemused väärtuslikud nii alustavale ettevõtjale, tegutsevale ettevõtjale kui ka ettevõtlushuviga tudengile, kes on alustanud oma idee ärimudeliks kujundamist või kes alles otsib ideid. Ettevõtlus eeldab koostööd ja ettevõtlusõppes on oluline roll mentoritel ning Ahoneni arvates on viimase valguses Lawrence Wrighti külaskäik Tartusse hea näide koostöösuhetest olukorras, kus Eesti riik on otsustanud Euroopa Sotsiaalfondi toel tõhustada ettevõtlusõppe arendamist nii üld-, kutse- kui kõrgkoolides. Ettevõtlusõppe arendamine tähendab ka uuendusliku õpivara koostamist kõikidel haridusastmetel.

Wright suhtub kirglikult uute meetodite leidmisesse, mis aitavad idufirmadel ja investoritel edu saavutada. Olles ettevõtja ja investor varajastes start-upides, on ta alates 2000. aastatest juhtinud mitmeid edukaid ettevõtteid.

Lawrence’l on magistrikraad rahvusvahelises kaubanduses ning Venemaa juhtivas ärikoolis töötades on ta juhtinud ettevõtluse õppimise arenguid ja demonstreerinud, kuidas praktika ja ärikiirendi abil on võimalik saavutada väga häid tulemusi. Lawrence on Skolkovi Startup Academy ja Global Venture Alliance’i kuuluva GVA LaunchGurus looja. Startup Academy on regiooni juhtiv ärikiirendiprogramm, mis tänaseks on loonud 185 start-upi.

Lisaks avalikule loengule võtab Lawrence osa pitch session’st Buildit ärikiirendis ja Tartu ülikooli ideelaboris.

Loengule on vajalik eelregistreerimine aadressil: http://goo.gl/forms/C7yf92nd0S

Lisainfo: Maret Ahonen, Tartu ülikooli ideelabori juht, tel 737 4817, e-post maret.ahonen@ut.ee.