Uus metsaülikooli kogumik keskendub Eestile

Mare Taagepera sõnul on ettevõtmise võti usaldus: "Kui Eesti on südameasjaks, siis tekib ka tahtmine midagi Eesti heaks ära teha. Selleks on aga vaja teadmisi ja võimalust üheskoos mõtelda sõbralikus ja toetavas õhkkonnas ehk stiilis "respekteerin sinu arvamust, kuid ei ole sellega nõus". Metsaülikooli omapära on see, et nii oma ala eksperdid kui ka kõik osavõtjad ei tule mitte ainult oma tarkust jagama, vaid ka teisi kuulama. Tihti sunnivad uued teadmised ning arutelud oma seisukohti revideerima."

Sama kinnitas ka Sirje Endre, metsaülikooli kogumiku välja andnud kirjastuse üks omanikke, ning lisas: "See on tegelikult Eesti põhiküsimus – kuidas edasi? Sellele vastamiseks tuleb kõigepealt saada hetkeolukorrast põhjalik ja aus ülevaade. Avalik ja loomulikult kulgev vaba diskussioon – sellest on Eestis praegu suur puudus. Tühikut aitab täita metsaülikool."

Linnakärast eemale metsaülikooli on kogunetud juba 40 aastat. Aastate jooksul on metsaülikoolist osa võtnud suur hulk Eesti haritlasi ja riigimehi, teiste seas Mart Laar, Marju Lauristin, Tõnis Lukas, Birute Klaas, Jevgenia Garanža, Aidi Vallik jpt. [[{"type":"media","view_mode":"media_large","fid":"41345","attributes":{"alt":"","title":"","class":"media-image","typeof":"foaf:Image","wysiwyg":1}}]]

Metsaülikooli traditsioon sai alguse juba 1967. aastal Kanadas. Traditsiooni eestvedaja Mare Taagepera sõnul tekkis viie aasta eest küsimus, kas ka kodumaal oleks vaja Eesti asja arutada. Pärast kolme Eestis korraldatud metsaülikooli on kaante vahele kogutud valik ettekandeid nende aastate teemadel "Eesti jätkusuutlikkus", "Eesti aastal 2007 ja 2027" ning "Integratsioon. Lõimumine".

Tavaliselt võtab 5-päevasest metsaülikooli programmist osa umbes 100 inimest. Peale selle toimub metsaülikool ka aeg-ajalt Rootsis. See on väliseestlastele oluline võimalus kokku saada ja Eesti teemadel arutada.

Lisainfo: Triin Käpp (tel 5690 9272, triin.kapp@ut.ee)

Ande Etti
TÜ pressiesindaja