Vabariigi presidendi kultuurirahastu noore teadlase preemia pälvis TÜ keemia instituudi vanemteadur Ivari Kaljurand

Kaljuranna teadustöö põhiteemaks on eksperimentaalsete happelisuse ja aluselisuse skaalade koostamine mittevesilahustes ning gaasifaasis. Kaljuranna juhendamisel on kaitstud juba kaks doktori- ja kolm magistritööd ning hetkel juhendab ta järgmisi noori teadlasi.

President tunnustas noort teadlast hästi tehtud töö ja pühendumise eest, öeldes, et nii uurimistöö iseloom ja selle tähtsus, aga ka publikatsioonide hulk kinnitavad üheselt, et Eesti kuulsate reaalteadlaste rivi on täienemas silmapaistva ja paljulubava esindajaga.

"Meenutagem, et 99 aastat tagasi pärjati Nobeli preemiaga üht teist Tartu Ülikooli kasvandikku — keemik Wilhelm Ostwaldi," kõneles riigipea. "Nüüd, peaaegu 100 aastat hiljem saab noore teadlase preemia sellesama Tartu Ülikooli keemia instituudi vanemteadur Ivari Kaljurand."

Ilves nentis, et kõrvalseisjale võib Kaljuranna uurimisteema kõlada keeruliselt. "Aga kui veidi lihtsustada, siis te selgitate välja, kuidas erinevad ained erinevate keskkonnamõjude tõttu toimivad. See teadmine avab tee sobivatele materjalidele meditsiinitehnoloogias, materjaliteaduses, samuti keemilise sünteesi alal," tõi president esile.

Kaheksandat korda välja antud preemia on mõeldud noorele Eesti päritolu teadlasele, kes teeb uurimistööd Eesti või välismaa kõrgkooli või teadusasutuse juures. Kandideerija peab olema doktorikraadi omandanud.

Preemia asutas ja seda rahastab ettevõtja Toomas Luman.

Lisainfo: Vabariigi Presidendi Kantselei avalike suhete osakond, tel 631 6229