Valge klaveri kontserdisari esitleb: Schubert-Mozart-Liszt TÜ aulas

Kolmapäeval, 16. novembril algusega kell 19 saab TÜ aulas kuulata kontserti "Schubert - Mozart - Liszt". Eesti ühtede säravamate ooperitähtede Helen Lokuta ja René Soomi esituses tulevad ettekandele katkendid Mozarti ooperist "Don Giovanni", Schuberti laulud ja Liszti parafraasid.

Helen Lokutat (metsosopran) ja René Soomi (bariton) saadavad klaveril Tarmo Eespere ning Marko Martin.

Kontsert toimub 16. novembril kell 19 Tartu Ülikooli aulas (Ülikooli 18). Pilet 8 eurot, ülikooli töötajatele soodushinnaga 4 eurot.

Franz Schubert oli esimene Lääne-Euroopa helilooja, kelle geenius avaldus laulužanris. See žanr, mida seni oli peetud võrdlemisi ebaoluliseks, saavutas Schuberti loomingus enneolematu kunstilise taseme .

Ferenc Liszt on läinud muusikalukku kui legendaarne klaverivirtuoos, helilooja ning armastatud õpetaja.
Liszt pidas Franz Schubertit kõige poeetilisemaks heliloojaks ning tegi tema lauludest tervelt 56 transkriptsiooni klaverile.

Wolfgang Amadeus Mozart vaimustus ooperimaailmast juba nooruses ning mitmed tema teismeeas loodud lavateosed pälvisid tähelepanu. Siiski sündisid Mozarti kõik tähtsamad ooperid tema kümnel viimasel eluaastal Viinis, sh "Figaro pulm" (1786), "Don Giovanni" (1787) ja "Võluflööt" (1791).

Helen Lokuta on andnud soolokontserte Eestis ja mitmel pool Euroopas ning esinenud solistina vokaalsümfooniliste suurvormide ettekandeil. Helen Lokuta on pälvinud Pille Lille Muusikute Toetusfondi auhinna "Noor muusik" (2005), Eesti Teatriliidu aastaauhinna (2007), Eesti Kultuurkapitali helikunsti sihtkapitali aastapreemia (2007) ja SEB publikupreemia (2011).

Marko Martin on Esther Honensi nimelise rahvusvahelise pianistide konkursi laureaat (2000) ning Gina Bachaueri nimelise rahvusvahelise pianistide konkursi auhinnavõitja (1998). Marko Martin on soleerinud selliste kollektiivide ees nagu Filharmoonia Orkester (London), Calgary Filharmoonia Orkester, Eesti Riiklik Sümfooniaorkester, Tallinna Kammerorkester jpt ning andnud kontserte Barbican Hallis ja Wigmore Hallis (London), Hamburgi Musikhalles, Leipzigi Gewandhausis, Glenn Gould Studios Torontos ja mujal.
Aastast 2002 töötab Marko Martin Eesti Muusika- ja Teatriakadeemias.

René Soom on õppinud klassikalist laulmist aastail 1995–1996 G. Otsa nim Tallinna Muusikakoolis ja 2001–2004 Eesti Muusikaakadeemias, Rahvusooper Estonias on René Soom töötanud alates 1997. aastast, solistina 2005. aastast. René Soom on tegutsenud aktiivselt ka väljaspool koduteatrit, esinenud külalisena Vanemuise teatris, teinud koostööd Pärnu Linnaorkestri; aastast 1998 ka sõnateatri Varius tegemistes ning on koos trupiga andnud etendusi Rootsis, USAs ja Kanadas. Ta on edukalt esinenud ka kammerlauljana.

Tarmo Eespere on õppinud klaverit professorite Valdur Rootsi, Anna Klasi ja Mihhail Voskressenski (Venemaa) juures. Orelimängu õppis Tarmo Eespere professor Hugo Lepnurme juhendamisel. Ta on olnud RAMi kontsertmeister, Eesti Muusika- ja Teatriakadeemia õppejõud ning alates 1995. aastast on ta Rahvusooper Estonia kontsertmeister. Ta on ka MTÜ Musicante esimees ja alates 1997. aastast kontserdisarja "Ooper raekojas" kunstiline juht.

Lisainfo: Piret Villmann, 737 7538, piret.villmann@concert.ee

Anneli Miljan
TÜ pressiesindaja
737 5683, 515 0184
avalik@ut.ee
www.ut.ee