Valitsus toetas 4 miljoni euro eraldamist COVID-19 seireuuringute jätkamiseks

Valitsus otsustas eilsel kabinetinõupidamisel, et järgmisel aastal tuleb jätkata nii COVID-i levimuse kui ka reovee seireuuringuga. Uuringute läbiviimiseks eraldab Sotsiaalministeerium Haridus- ja Teadusministeeriumile 4 000 750 eurot.

„Meie teadlased on teinud suurepärast tööd. Seireuuring ja reoveeuuring on väga olulised selleks, et meil oleks tõenduspõhised andmed viiruse levikut pidurdavate meetmete üle otsustamiseks,“ sõnas haridus- ja teadusminister Jaak Aab. „Tahan tänada ka kõiki uuringus osalenuid – teie panus aitab meil paremini mõista viiruse leviku ulatust,“ lisas ta.

Tartu Ülikooli teadlased selgitavad seireuuringuga välja, milline on koroonaviiruse tegelik levik ja epideemia kulg Eestis. Seireuuring viiakse läbi täisealise elanikkonna seas juhuvalimi alusel, mistõttu saab selle abil tuvastada ka haigustunnusteta nakkusjuhtumite leviku ulatust erinevates rahvastikurühmades ja regioonides. Uuritakse ka inimeste riskikäitumist ja selle muutusi. Uuringus osalemine on vabatahtlik.

Uurimismeeskond esitab valitsusele iga uuringulaine järel vahekokkuvõtted, mis on aluseks viiruse levikut pidurdavate meetmete tulemuslikkuse hindamiseks ja muutmiseks. Seni on läbi viidud kümme uuringulainet. Uuringu tulemusi kasutab teadusnõukoda olukorra hindamiseks ning valitsuse nõustamiseks meetmete kavandamisel ja leevendamisel.

Reovee seire abil saab tuvastada viiruse varjatud levikut ning teha seda võimalikult varakult ja täpselt. Kui mõnes piirkonnas tuvastatakse reovee seire käigus võimalik viiruse levik, suurendatakse nende piirkondade osakaalu populatsioonipõhise seire üldvalimis.

Seireuuringuga saab lähemalt tutvuda Tartu Ülikooli veebilehel.

Lisateave:
Ruth Kalda, Tartu Ülikooli peremeditsiini ja rahvatervishoiu instituudi juhataja, peremeditsiini professor, seireuuringu juht, 5698 5599, ruth.kalda@ut.ee
Tanel Tenson, Tartu Ülikooli antimikroobsete ainete tehnoloogia professor, reoveeseire projekti juht, 737 4844, tanel.tenson@ut.ee
Liisa Tagel, Haridus- ja Teadusministeeriumi kommunikatsiooniosakonna nõunik, 735 4009, info@hm.ee