Valminud on Tartu Ülikooli statistika töölaud

Alates sellest nädalast on võimalik aadressil statistika.ut.ee kasutada mugavat digitaalset andmetöölauda, mis koondab Tartu Ülikooli kirjeldavad tähtsamad statistilised andmed.

Teadusprorektor Kristjan Vassili sõnul on töölaua loomise üks olulisemaid eesmärke muuta ülikoolis juhtimine tõenduspõhiseks. „Töölaud aitab lahendada seniseid andmekasutuse kitsaskohti: kättesaadavust, usaldusväärsust ja ajakohasust,“ rääkis Vassil.

Statistika töölaud on mõeldud kasutamiseks ülikooli töötajatele, aga seda saavad kasutada ka huvilised väljastpoolt ülikooli. Reaalajas automaatselt uuenevalt lehelt leiab ülikooli, valdkonna ja instituudi tasemel andmeid õppe, teaduse, töötajate ja finantsnäitajate kohta. Enamik töölaual esitatud statistilistest andmetest on aastapõhised, fikseeritud kindla kuupäeva seisuga ja neid tagantjärele ümber ei muudeta. Töölaud annab huvilistele seni ülikoolis puudu olnud võimaluse samadel alustel kogutud andmete kasutamiseks aruannetes, esitlustes, päringutele vastamisel vm. Ajaskaala on eri näitajate kohta erinev, ulatudes mõnel juhul tagasivaatavalt kuni 2006. aastani. Ülikooli raha puudutavad andmed 2018. aasta kohta on töölaual esitatud esialgsel kujul ja täpsustuvad jaanuarikuu jooksul.

Statistika töölaua arendamist rahastati ülikooli arengufondist.

Kuidas töölauda kasutada?

Statistika töölaual saab andmeid mugavalt rühmitada aastate ja struktuuriüksuste kaupa. Statistiline info on esitatud joonistena. Mõned andmed on võimalik tabelina alla laadida. Tähtsamad näitajad on esile toodud infokastides.

  • Töölaua vasakus menüüs saab valida aastad, valdkonna ja instituudi, mille kohta andmeid näidatakse. Valik kehtib kõikidele alateemadele ja joonistele.
  • Valdkondade ja instituutide varasemad andmed on vastavusse viidud ja kuvatakse ülikoolis 2019. aastal kehtiva struktuur järgi.
  • Infokastides on välja toodud põhinäitajad ajaskaalal viimase valitud aasta kohta.
  • Kursoriga jooniste tulpadel liikudes ilmub nähtavale vastava tulba arvuline või protsentuaalne näitaja.
  • Soovi korral saab joonise legendil klõpsates vastava jaotuse andmed joonisel nähtamatuks muuta.
  • Mõned andmed saab Exceli tabelina alla laadida ja neid oma arvutis ise sorteerida või töödelda.

Lisateave: Helina Riisalu, TÜ analüütik, helina.riisalu@ut.ee