Värskes UTs - Aaviksoo: Eesti-sisene kõrgkoolide konkurents on naeruväärne
Minister Aaviksoo: Eesti-sisene kõrgkoolide konkurents on naeruväärne
Kaks kuud ametis olnud haridus- ja teadusminister Jaak Aaviksoo mõistab hukka tuumaenergeetikute koolitamise ambitsiooni Eestis, ülikoolide Eesti-sisese konkureerimise ning oleks ise üliõpilasena kvaliteedi osas palju-palju nõudlikum.
Mis on teie hinnangul Eesti kõrghariduses korrast ära?
Väga paljud huvirühmad ei ole olukorraga rahul. Ühed ütlevad, et saavad vähe palka, teised, et halba haridust, kolmandad, et ettevalmistus võiks olla teistsugune, neljandad, et kõrgharidust on liiga palju ja viiendad, et liiga vähe. Kui inimesed asjast väga erinevalt aru saavad ning seda masinavärki nagu luik, haug ja vähk veavad, tähendab see, et valdkonnas on sisemised probleemid.
Lähemal vaatlemisel võiks põhiprobleemina sõnastada lõhet vajaduste ja võimaluste vahel. Me tahame teha kõike, viimane kurioosum on tuumafüüsikute koolitamine, aga on selge, et vahendeid kõigeks ei ole.
Väikeriigis nagu Eesti ei ole kõiki kõrghariduse erialasid, võiks isegi öelda, et enamikke, võimalik õpetada. Kui Soome ja Rootsi riik peavad end liiga väikesteks, et kõiki erialasid õpetada ja suunavad oma noori välismaale, siis ka Eestis peaks see olema pigem tava kui erand.
Milliste erialade õpetamise võiks Eestis ära lõpetada?
Loomulikult ei hakka ma ütlema, milline eriala kinni panna, seda peab otsustama laiapõhjalisemalt kui ühe ministri isikliku arvamuse järgi, aga ütleme nii, et kosmonautide koolitamine ilmselt käib Eestile üle jõu. Neid ülekantud tähenduses kosmonaute püütakse ikka aeg-ajalt koolitada.
Millised on üldse need hoovad, millega ministeerium saab kõrgharidust hallata?
Kõik põhiseaduslikud hoovad: seadustega kõige üldisemate reeglite kehtestamine, rahastamisega prioriteetide seadmine ja loomulikult hariduslike standardite ja järelevalvega. Mulle tundub, et seda ei ole piisava sihikindlusega siiamaani tehtud. Meil on kahetsusväärsel moel olukord, kus me oleme sunnitud ühel hetkel üliõpilastele ütlema, et senine õpe ei ole olnud piisavalt kvaliteetne ja teil tuleb otsida uus eriala või kõrgkool. Kõrgkoolid ei tohiks tegevust lõpetada iga päev, vaid see peaks juhtuma kord 20 aasta jooksul.
Edasi loe homsest UTst!