Viis pronksmedalit 9. rahvusvaheliselt loodusteaduste olümpiaadilt Iraanis

Teheranis, Iraanis toimus 1.-10. detsembrini järjekorras 9. rahvusvaheline noorte (kuni 15-aastased) loodusteaduste olümpiaad, kus osalesid 29 riigi õpilased. Eestit esindasid kuus tublimat õpilast üleriigilise loodusteaduste olümpiaadi tulemuste põhjal. Eesti võistkonnast jõudsid pronksmedaliteni Eva-Maria Tõnson Tartu Veeriku koolist, Oliver Nisumaa ja Oskar Voldemar Lahesoo Tallinna reaalkoolist, Elo Maria Pauman Tallinna Prantsuse lütseumist ja Oliver Kahre Tartu Kivilinna gümnaasiumist, hea tulemuse sai samuti Taavet Kalda Gustav Adolfi gümnaasiumist.

Olümpiaad hõlmas kolme loodusainet – bioloogia, keemia ja füüsika. Valikvastustega test ja teoreetilised ülesanded tuli igal osavõtjal lahendada individuaalselt, eksperimentaalne voor toimus aga kolmeliikmelistele võistkondadele. Korraldajate koostatud olümpiaadiülesanded olid keerukamad kui mõnel varasemal rahvusvahelisel olümpiaadil, ent Eesti õpilased said iga valdkonna ülesannete lahendamisega väga hästi hakkama. „Olümpiaadi atmosfäär oli tegus ja sõbralik. Eesti septembrile sarnane ilmastik oli enamikule Euroopast tulnud osavõtjatele just parajalt soe ja samas sobilik võistlemiseks,“ räägib õpilaste juhendaja Siiri Velling.

9. rahvusvahelise loodusteaduste olümpiaadi üldvõitjaks tuli individuaalarvestuses Venemaa esindaja Maxim Didin. Eksperimendis osutus parimaks Brasiilia võistkond ning riikidevahelise üldvõidu said taivanlased. Olümpiaadi lõpuks jäi Vellingu sõnul kõlama huvi järgmisteks rahvusvahelisteks loodusteaduste olümpiaadideks valmistumise vastu. Järgmine võistlus leiab aset juba 2013. aasta märtsis Luksemburgis, kus toimub 11. Euroopa liidu loodusteaduste olümpiaad.

Rahvusvahelise loodusteaduste olümpiaadi toimumisega Teheranis sooviti näidata Iraanile omast sooja vastuvõttu ja sõbralikku suhtumist reisijatesse, samuti kõrget taset loodusteaduste uurimises ja õpetamises tagamaks edusamme majanduses ja hariduses ja äratamaks noortes huvi füüsika, keemia ja bioloogia vastu.

Esindajate ja juhendajatena olid Teheranis õpilastega kaasas Mihkel Pajusalu, Rudolf Bichele ja Siiri Velling.

Eesti õpilaste osalemist rahvusvahelistel olümpiaadidel koordineerib Tartu ülikooli teaduskool ja toetab haridus- ja teadusministeerium.

Lisainfo: Siiri Velling, ELO žürii esimees, tel: 737 5173, e-mail: siiri.velling@ut.ee.

Virge Tamme
Tartu Ülikooli pressiesindaja