Võistlusmängu „Känguru“ vanuserühmade paremikud jagunesid üle Eesti

Märtsi viimasel neljapäeval, 27. märtsil kogunes aukartusäratav hulk, rekordarv 17 640 õpilast 377 Eesti koolist lahendama „Känguru“ ülesandeid. Vanuserühmade paremikud jagunesid Tallinnast Roelani.

Nuputamine toimus ettemääratud ajal õpilaste kodukoolides. Lahendusi oodati noorematelt õpilastelt 24 ja vanematelt 30 küsimusele. Aega selleks anti kõigest 1 tund ja 15 minutit. Juba aastaid antud mängus kaasa löönud Mart Reiniku kooli 8. klassi õpilase Roland Pärna sõnul on antud võistluse põhiliseks väljakutseks kiirelt lendav aeg. „Muidu tehtavad ülesanded saavad hoopis teise mõõtme, kui sul on tutvumiseks ja lahendamiseks aega napid kaks pool minutit,“ ütleb Pärn, ent lisab: „Samas on nipiga ülesandeid väga huvitav lahendada.“

TÜ teaduskooli metoodik, „Känguru“ eestvedaja Raili Vilt ei näe samas väheses ajas probleemi, sest eesmärgiks on populariseerida õpilastele matemaatikat läbi mitmekesiste üleannete. „Võitjad selguvad selle põhjal, kes nendest ülesannetest suudab etteantud aja jooksul kõige rohkem õigesti lahendada. Loodetavasti lahendatakse tegemata jäänud ülesanded õhinal kodus veel sama päeva õhtul. Nii jätkub lahendamisrõõmu rohkemaks kui vaid lühikeseks võistlusajaks,“ selgitab Vilt.

Kui veel eelmisel aastal võisteldi ja peeti arvestust „Kängurul“ neljas vanuserühmas: ekolierid (3.-4. klass), benjaminid (5.-6. klass), kadetid (7.-8. klass) ja juuniorid (9.-10. klass), siis sellel aastal haarati kaasa ka kooli pisimad, 1.-2. klassi õpilased, pre-ekolieri rühmas. Lisandunud rühm seletab osaliselt, miks sel aastal osales võrreldes eelmisega ligemale 4500 õpilast enam, kuid Raili Vilt kinnitab, et ka ilma pre-ekolierideta oleks 2014. aastal tehtud osavõtjate rekord.

Samavõrd kui võistlejate arvu kasv, teeb korraldajatele rõõmu ka nende tubli tase. Noorimate, pre-ekolieride parimad olid Erik Puulinn Tallinna Mustamäe humanitaargümnaasiumist ja Triin Erala Tallinna Saksa gümnaasiumist.

Ekolieride vanuserühmas oli lausa seitse õpilast maksimumtulemustega: Tuuli Neerot Miina Härma gümnaasiumist, Andreas Põšnograjev Tallinna reaalkoolist, Andrei Solntsev Tallinna Tõnismäe reaalkoolist, Mariel Alavere Ferdinand von Wrangelli nimelisest Roela lasteaed-põhikoolist, Otto Tuuling Saaremaa ühisgümnaasiumist, Hannes Sidorov Ilmatsalu põhikoolist ja Birgit Veldi Saue gümnaasiumist.

Benjaminidest said täisskoori Mark-Erik Aan Tallinna reaalkoolist ja Hendrik Vija Miina Härma gümnaasiumist.

Kadettide rühmas ei loovutanud punkte Miina Härma gümnaasiumi õpilased Karl Paul Parmakson ja Richard Luhtaru.

Juunioride vanuserühma parimad olid Ott Adermann Tallinna reaalkoolist ja Joonas Jürgen Kisel vanalinna hariduskolleegiumist.

Kõik tulemused, ülesanded ja muu info on leitav TÜ teaduskooli veebist.

„Känguru“ on rahvusvahelise taustaga ja pikkade traditsioonidega võistlusmäng, mille eesmärgiks on pakkuda mõtlemisrõõmu läbi uute, põnevate ning mänguliste ülesannete.

TÜ teaduskool tänab Eesti matemaatika seltsi, Eesti koole ja nende õpetajaid, kellega ühiselt üritus edukalt läbi viidi. Parimatele pani vahvaid kooli- ja joonestuskaubad välja AS Vunder

Lisainfo: Raili Vilt, TÜ teaduskooli metoodik, „Känguru“ eestvedaja, tel: 7375521, e-post: raili.vilt@ut.ee.

Virge Tamme
Tartu Ülikooli pressiesindaja