Väliseesti külalisprofessuur on loodud selleks, et kutsuda nimekaid eesti päritolu teadlasi vähemalt üheks semestriks Tartu Ülikooli. Tänu professuurile saavad ülikooli teadlased teha rohkem koostööd eesti päritolu tippteadlastega, üliõpilased osaleda nende loengukursustel ja suureneb Tartu Ülikooli nähtavus maailmas.
Külalisprofessor 2020/2021. õppeaastal
Berkeleys asuva California Ülikooli ajaloo ja globaaluuringute lektor
David Ilmar Lepasaar Beecher
David Beecher on eesti juurtega ajaloo- ja ühiskonnateadlane ning õppejõud, kellel on ligi 20 aastat õpetamise, juhendamise ja õppekavade arendamise kogemust nii Ameerika Ühendriikide kui ka Euroopa ülikoolidest.
Tema teadustöö põhisuund on Euroopa ning Venemaa uusaja kultuuri- ja mõttelugu, milles ta on keskendunud eriti 19. ja 20. sajandile. Uurimistöös tõusevad esile neli keskset teemat: keeled, ülikoolid, linnad ja riigid.
Tema doktoritöö „Elevandiluust Paabeli torn – Tartu Ülikool ning kahe impeeriumi, rahvusriigi ja Nõukogude Liidu keeled“ pälvis 2015. aastal Berkeleys asuva California Ülikooli ajaloo-osakonna parima doktoritöö auhinna.
Väliseesti külalisprofessori stipendium võimaldab David Beecheril teha 2020. aasta septembrist 2021. aasta juunini õppe- ja teadustööd Tartu Ülikooli Johan Skytte poliitikauuringute instituudis.
David Beecher sai stipendiumile kandideerides erakordselt suure ja üksmeelse poolehoiu nii üliõpilaste, valdkondade kui ka väliseesti kogukonna esindajate seas.
Tartu Ülikooli rektor Toomas Asser
Väliseesti külalisprofessori tegevus Tartu Ülikoolis
David Beecher loeb Tartu Ülikoolis kaht laiahaardelist, mitme eriala üliõpilastele huvipakkuvat loengukursust. Samuti on kavas avaldada tema doktoritöö põhjal valminud monograafia, mis rõhutab Venemaa mõjusfääri kõige euroopalikuma ülikooli tähendust neljasaja aasta vältel ning käsitleb Tartu Ülikooli arengut eri riigikordade ja erisuguste keele- ja kultuurimõjutuste taustal. Lisaks õppe- ja teadustööle Johan Skytte poliitikauuringute instituudis on David Beecher hinnatud esineja kultuuriüritustel, kohtumistel ja vestlusringides.
2020. aasta sügissemester
Ainekursus „Venemaa ja Euroopa ajalugu alates 1700. aastast“ (õppetöö)
Kursus keskendub Venemaa ajaloo laiemale mõistmisele Euroopa kontekstis, seetõttu käsitletakse Venemaa ja Euroopa vastastikust kultuuri- ja mõtteloolist lähenemist Peeter I valitsemisajast kuni tänapäevani. Kursuse põhirõhk on 19.–20. sajandi poliitilistel, kirjanduslikel ja kultuuriloolistel tekstidel, mis käsitlevad Venemaal ja Euroopas esile kerkinud ühesuguseid küsimusi ja erinevaid lahendusi moodsa maailma põhiprobleemile: kuidas luua ühiskonda, mis põhineks nii arengu kui ka demokraatia ideaalidel? Võtmetekstide lugemine ning nende üle arutlemine aitab mõtestada ka Venemaal ja Euroopas praegu toimuvat. Ingliskeelne ja ennekõike magistrantidele mõeldud kursus „Venemaa ja Euroopa ajalugu alates 1700“ (kursuse kood P2EC.00.090) kestab Johan Skytte poliitikauuringute instituudis terve sügissemestri.
Karlova isetekkeline kultuurifestival „Pesa: koduloomine looduses ja kultuuris“ (avalik üritus)
Kultuuri- ja vestlusõhtu toimus Tartus Karlovas 7. augustil. Loominguliste etteastete vahel arutleti teemadel, mis mõtestavad kodu tähendust, näiteks kas meie loome endale kodu või loob kodu meid, kas kodu on kõikidel üks ning milline on Eesti kodu luuleline ja kirjanduslik kuvand. Festivali kava.
Veebinäitus "Kolm keelemeest: Julius Mark 130. Julius Mägiste 120. Paul Ariste 115"
Tartu Ülikooli raamatukogu eestvedamisel ja koostöös eesti ja soomeugri keeleteadlastega koostatud veebinäitus kolmest eesti keelemehest ja Tartu ülikooli soomeugri keeleteaduste professorist. Pärast teist maailmasõda tegutses Julius Mark USAs Harvardi ülikoolis ja Georgetowni ülikoolis, Julius Mägiste Rootsis Lundi ülikoolis ja Paul Ariste Eestis Tartu ülikoolis. Vaata veebinäitust.
Muusikaveerandtund Tartu Jaani kirikus
25. septembril mängis David Beecher Tartu Jaani kiriku muusikaveerandtunnis viie pala. Kuula kontserti!
Külalisloeng ""In God We Trust": Maailma vanim ilmalik riik ja noorim jumala rahvas" (külalisloeng)
Estonian Business Schoolis Hardo Pajula "Oluliste raamatute" seminaris 7. oktoobril. Kuula loengut!
Ettekanne „Keel kui meie aja kangelane: empaatia ja võõrandumine keelelisel sajandil“ (avalik üritus)
Tartu Ülikooli filosoofia ja semiootika instituudi mõtteloo seminaris 12. oktoobril kell 16.15 Jakobi 2-336, Tartus.
Mõtteloo seminar on foorum Eesti ja Euroopa mõtteloo teemaliste uurimistulemuste ja projektide tutvustamiseks kolleegidele, üliõpilastele ja laiemale huviliste ringile.
Seminar “Välis-Eesti suured ja väikesed lood, erinevad tähendused ja kontekstid” (õppetöö)
Tartu Ülikooli ajaloo ja arheoloogia instituudi ainekursusel “Välis-Eesti: arhiiviuurimuslik perspektiiv“ (kursuse kood HVAJ.02.010) 30. oktoobril.
Klubiõhtute sari "Dorpater Dozentenabend" (kutsetega)
Dorpater Dozentenabend on Tartu Ülikooli välisteadlastele ja -õppejõududele mõeldud klubiõhtute sari, mille eesmärk on pakkuda välistöötajaile rohkem võimalusi omavahel kohtuda ja mõtteid vahetada. Klubiõhtu algab ettekandega, millele järgneb arutelu. Üritused toimuvad üks kord kuus ja neid juhib välis-eesti külalisprofessor. 22. oktoobril toimunud klubiõhtul pidas David Beecher ettekande teemal "Home and Exile. Tartu´s Place in Me and the World" ("Kodu ja pagulus: Tartu koht minus ja maailmas")
Emakeelse Tartu Ülikooli 101. aastapäeva virtuaalne tähistamine Torontos
Tähistamaks rahvusülikooli 101. aastapäeva esineb David Beecher 29. novembril Toronto ja väliseesti kogukonnale loenguga "Kodu ja pagulus: Tartu koht minus ja maailmas". David räägib kodu ja paguluse mõistest ja sellest, kuidas need on mõjutanud tema isiklikku ja akadeemilist elu, vaateid elule, ajaloo tõlgendamist ja selle edasiandmist õppetöös nii Berkeley´s kui Tartus. Aktuse ülekanne on järelvaadatav youtube'is.
Muusikaline etteaste Akadeemilise Põllumajanduse Seltsi 100. juubelile pühendatud konverentsil
David Beecher esines 5. detsembril toimunud konverentsil kolme palaga. Loe lähemalt
Advendiaja mõtisklus muusikaga
Ülikooli advenditeenistuse asemel filmiti lühike mõtisklusvideo muusikaliste vahepaladega, kus kõneles õpetaja Triin Käpp ja David Beecher esitas viiulil Arvo Pärdi „Ukuaru valsi“ ja variatsioone Gruberi "Püha öö" ainetel. Loe uudist ja vaata mõtisklusvideot UTTV-st.
(Nimekiri täieneb)
Meediakajastused
- Kultuuri vestlussaade "Plekktrumm" ETV-s (02.12.2019)
- "Väliseesti kogukonna kingitus rahvusülikoolile" - Eesti Elu (20.12.2019)
- "Kes kardab sõnavabadust?: Tõe ja õig(l)use otsinguil Ameerika ülikoolides" - Akadeemia nr 9, 2020
- "Väliseesti külalisprofessuur Tartu Ülikoolis" Estonian World Rewiew, (25.09.2020)
- "Külalisprofessor 2020/2021. õppeaastal Tartu Ülikoolis" Rootsi Eesti Päevaleht nr 16, 2020
- "Kuue samba taga" KUKU raadios (26.10.2020)
- "Eesti väärtus on väiksus ja vaikus" - Universitas Tartuensis nr 11, 2020
Väliseesti külalisprofessori videokanal
Vaata lisaks väliseesti külalisprofessori videokanalit Youtube'is.
Väliseesti külalisprofessori stipendium
Väliseesti külalisprofessori stipendium loodi Tartu Ülikooli Sihtasutuse juurde 2018. aasta novembris. Stipendiumi väljaandmist toetavad Toronto Ülikooli Eesti Õppetooli Sihtasutus, Tartu Ülikooli Fond Torontos ja Eesti Üliõpilaste Toetusfond Ameerika Ühendriikides.