Universitas Tartuensis
Birgit Paju, loodus- ja reaalainete õpetamine põhikoolis, esmakursuslane
11.10.2019

Septembrikuus otsisime osava sulega üliõpilast, kelle kätte usaldada ülikooli esmakursuslaste blogi. Meil on hea meel tõdeda, et huvilisi oli palju ja väga erinevatelt õppekavadelt. Teiste seas osalesid konkursil eripedagoogika, kultuurikorralduse, õigusteaduse, kirjanduse ja kultuuriteaduste, infotehnoloogia ning riigiteaduste eriala tudengid. Noorte esimesi muljeid ülikoolist oli väga põnev lugeda ja tasavägiste proovitööde põhjal valisime sel õppeaastal oma kogemusi kajastama Birgit Paju.

Birgit on lõpetanud Rapla Riigigümnaasiumi ja astus sel sügisel Tartu Ülikooli õppima loodus- ja reaalainete õpetamist põhikoolis. Ülikooli kandideerides kaalus ta õpetaja eriala kõrval ka psühholoogiat, ent järele mõeldes leidis, et psühholoogia on küll väga põnev, kuid niigi populaarne. Sestap soovib ta oma panuse anda just sinna, kus puudus suurem. Ja olgugi et Birgitile meeldib väga kirjutada (see tuleb tal ka hästi välja), köidab matemaatika teda sama palju. Nii ta otsustaski, et temast saab tulevikus matemaatikaõpetaja.

Soovime Birgitile edu ja toome nüüd lugejani tema mõtted esimesest ülikoolinädalast.Olen esmakursuslane, minu eriala on loodus- ja reaalainete õpetamine põhikoolis. Siin on minu lühike lugu sellest, milliseks kujunes mu esimene ülikoolinädal.
Esimese koolipäeva õhtul, silmitsedes ühiselamu toakese veatut valget lage ja mõtiskledes sügavate filosoofiliste küsimuste üle, jõudis minu ajusoppidesse üks ammusest kulunud väljend. Tundsin, nagu oleksin pea ees tundmatus kohas vette hüpanud. Esimest korda elus mõistsin iga viimse keharakuga, mida see ütlus tähendas. Või vähemalt, mida see konkreetselt minu jaoks tähendas.

Ülikool eksisteeris enne mind ja eksisteerib ka peale minu aega. Õppejõud üritavad tudengite pähe informatsiooniseemnekesi istutada, tudengid ise käivad kolmapäeviti kindlate klubide retroõhtutel pidutsemas, et neid seemnekesi rohke märjukesega kasta. Elu on paigas, süsteem toimib. Ja siis tulen mina. Võõrkeha, kelle jaoks süsteem on uus ja kummaline.

Mu esimesel koolipäeval tulistati meile kolm loengut üksteise otsa. Õppejõud ütlesid tere ja alustasid kohe oma materjalidega, uhkete slaidiesitlustega. Mina muidugi märkisin hoolikalt nende sõnu kaustikusse üles ... Kuid terve see aeg suutsin vaid mõelda, et oh sina vana juudas, ma olen päriselt siin, ülikoolis, ma olen paganama tudeng

Ega otseselt midagi ootamatut polnudki, sest filmid olid ülikoolielu tutvustamisega head tööd teinud. Üllataval kombel selgus, et olukorra läbielamine on sootuks midagi teist kui vaid teoreetiliste teadmiste omamine. Järjekordne võrdlushetk: justkui kihutavale rongile hüppamine. Ma tean, milline rong välja näeb, kuidas arvutada tema kiirust, kuidas sooritada hüpet. Mitte miski ei valmista mind aga ette selleks tundeks, kui hüppe järel löön oma põse vastu külma metalli ja käin veel paar nädalat sinikatega ringi.
Õnneks peab rongile hüppama vaid korra. Peale seda tuleb lihtsalt hooga kaasa minna.

Head soovides
Birgit

Tartu Ülikool
04.09.2019

Hea esmakursuslane

Oled astunud tähtsa sammu, teinud teadliku valiku oma tuleviku suunas ning alustanud õpinguid Tartu Ülikoolis. Järgmistel aastatel seisad silmitsi põnevate väljakutsetega ja õpid muu hulgas ka iseenda kohta palju uut.

Victoria Kübard ja Novella Uiga, majandusteaduse esmakursuslased
18.06.2019

Palusime ülikooli ametlikel videoblogijatel jagada parimaid soovitusi ülikooli sisseastujale. Victorial ja Novellal on majandusteaduse esimene kursus kohe-kohe lõppemas ja nüüd meenutasid nad aastataguseid sündmusi ning panid kirja, millist nõu nad iseendale annaksid, kui saaksid ajas tagasi minna:

Ethel Enniko, arstiteaduse esmakursuslane
11.06.2019

Ametlikult minu viimane ja ühtlasi ka kolmeteistkümnes postitus. Millegipärast mulle meeldib see number…


Mis on vahepeal toimunud?

Eksamid. See vist ütleb kõik.
Kolm on tehtud ja kaks on veel ees, siis on (loodetavasti) esimese kursusega ühel pool. Praeguseks olen juba üsna kurnatud...

20. mai

Victoria Kübard ja Novella Uiga, majandusteaduse esmakursuslased
29.05.2019

Seekordses videoblogis jagavad Victoria ja Novella muljeid tudengite kevadpäevadelt – mis põnevat toimus, milles ise kaasa lõid ja mis eriliselt meeldis.

Veel räägivad nad neljast täiega ägedast ettevõtmisest, mida tudengina kindlasti proovida tasub: