Universitas Tartuensis

Kogemusi bussidega
Oma tagasihoidlikule vanusele vaatamata pean end bussisõidu alal eksperdiks. Seda muidugi mitte juhina– ma tahaks näha päeva, mil bussiga mööda tänavaid ringi rallin – vaid just sõitja vaatenurgast. Minu peres pole kunagi olnud autot, mistõttu nii mõnedki mu kallimad mälestused hõlmavad seika, kus mina, mu ema ja vend sosistame üksteisele üle kõrgete bussiistmete, elevil sihtkohta jõudmise pärast.

Tartusse kolides jäi mulle enim silma bussirahva vanuseline koosseis. Mina olin harjunud vanemate härrade ja prouadega, kes tülpinud nägudega aknast välja vaatavad, kuid siin näen pigem kõrvaklappidega koolilapsi ja tudengeid – täielik kultuurišokk. Abituriendina kooli vurades olin ma bussis sageli üks ainsatest alla 50. eluaasta jäävatest inimestest. Siin sulandun seevastu suurepäraselt massi ja tunnen, nagu oleksin teretulnud.

Ülikoolis toimub õppetöö üle kogu Tartu erinevates hoonetes. Ma poleks osanud arvata, et mõni aine hakkab toimuma Physicumis või Chemicumis – minu jaoks kui teises maailma otsas. Esialgu olin mures: mõtlesin, et pean mitme erineva bussiga liigeldud saama ja ka siis busside vahel tükk aega ootama. Ent võta näpust, otse mu ühiselamu eest stardib iga poole tunni tagant buss, mis mind kohale viib.

Kõik asub kõndimiskauguses

Enne Tartusse kolimist kuulsin palju selle kohta, kuidas enamik paiku on mugavalt käe-jala ulatuses. Minu jaoks, kes ma olen üles kasvanud üsna väikeses asulas, tundus see väheusutav. Tartu on siiski ju linn. Esimese paari nädalaga sain aga selgeks, et jutul on tõepõhi all.

Semestri esimesel poolel polnud mul asja ei Physicumi ega Chemicumi, mistõttu sain igale poole minna jala. Aitas ka asjaolu, et krõbe külm polnud veel saabunud ja kõndimine paistis igati meeldiv. Õppeasutused olid üksteisest kümne, maksimaalselt kahekümne minuti kaugusel. Seltskonnaga kõndides ei tundunud see aeg üldsegi mitte pikk. Saime jalutada mägedest üles-alla, turnida järske treppe mööda ja nautida sügislehtedes puid. See oli kaunis ja ühtlasi rahustav. Loengutes istumisele hea vaheldus, sest võimaldas end liigutada ja vägisi silmadele kleepuva une maha raputada.

(Pilt sümboliseerib eksinud tudengeid teel oma järgmisesse loengusse)

Kokkuvõtteks
Olen väga rahul nii Tartu bussiliikluse kui võimalusega kõndida pea igale poole jalgsi. Tartu on imekaunis linn, kus on lausa lust silmad lahti ringi käia ja uusi paiku avastada. Soovitaksin neilgi, kes on igale poole harjunud autoga sõitma, võtta vahel hingetõmbepaus ning jalutada parkides ja kõrvaltänavatel, kuhu muidu ei satuks. See on seda väärt.

18.11.2019

Neil ammu unustuse hõlma vajunud aegadel, mil veel ema ja vennaga elasin, ei osanud ma kuidagi ette kujutada, et varsti muutub minu arusaam kodust. Kuigi ma ootasin väga ühiselamusse kolimist ja sellega kaasnevat iseseisvust, oli mul tunne, nagu sätiksin end sisse võõras paigas täis võõrast mööblit ja võõraid esemeid. Kuidas saaks see eales võistelda lapsepõlvekoduga, millest mul tuhat mälestust on?

Ühikasse kandideerimine

01.11.2019

Minu praegustest askeldustest

Tudengielu olen nautinud juba peaaegu kaks kuud. Igapäevarutiini rahulik embus meenutab mõnevõrra gümnaasiumiaega, mil hommikul tuli minna kooli ja õhtul tagasi koju. Võib-olla on asi li minu praeguses ajakavas: loengud on teisipäevast neljapäevani ja üldjuhul kümnest kuueni. Ma pole kindel, kuhu kõik neli vaba päeva kaovad. Reedel ja laupäeval taastun intensiivsest õppetööst, pühapäeval õpin kolm-neli tundi, esmaspäeval viis kuni seitse, olenevalt kodutööde mahust. Ja kodutöid jätkub.

11.10.2019

Septembrikuus otsisime osava sulega üliõpilast, kelle kätte usaldada ülikooli esmakursuslaste blogi. Meil on hea meel tõdeda, et huvilisi oli palju ja väga erinevatelt õppekavadelt. Teiste seas osalesid konkursil eripedagoogika, kultuurikorralduse, õigusteaduse, kirjanduse ja kultuuriteaduste, infotehnoloogia ning riigiteaduste eriala tudengid. Noorte esimesi muljeid ülikoolist oli väga põnev lugeda ja tasavägiste proovitööde põhjal valisime sel õppeaastal oma kogemusi kajastama Birgit Paju.

Tartu Ülikool
04.09.2019

Hea esmakursuslane

Oled astunud tähtsa sammu, teinud teadliku valiku oma tuleviku suunas ning alustanud õpinguid Tartu Ülikoolis. Järgmistel aastatel seisad silmitsi põnevate väljakutsetega ja õpid muu hulgas ka iseenda kohta palju uut.