Universitas Tartuensis
Hanna Keidong, tudengivarju koordinaator
19.05.2021

Tudengivarju projekti põhiline eesmärk on tutvustada gümnaasiumiõpilastele ülikoolielu meie üliõpilaste silme läbi. See pole lihtsalt majatuur või ekskursioon, vaid terve koolipäev koos tudengiga. Lisaks sellele, et tudengivari saab ülevaate võimalikest tulevastest õppeainetest, tutvub ta teiste tublide noortega, ning sageli sünnivad just nii kõige põnevamad lood. Täna räägimegi sellest, kui vaheldusrikas võib üks tudengivarjupäev olla.

Võiks arvata, et üliõpilased on varjudele mentorid ja targad eeskujud, kuid vahel võib minna hoopis vastupidi. On juhtunud, et vari osutus praktikumis osalevatest tudengitest teadlikumaks ja tundis ära kõik kivimid, millest parasjagu jutt käis. Seega ei ole vaja karta, et kõik ülikoolis õpitav on võõras, kauge ja keeruline – võib-olla on rohkem tuttavat, kui arvatagi oskaks! Terve hulk varje on öelnud, et said loengus üllatavalt paljust aru.

Tudengivarjupäev võib olla täis kõiksuguseid üllatusi. Ükskord hakkas raamatukogus keset kõige rahulikumat tundi tööle häirekell, nii et tudeng oli sunnitud koos varjuga majast välja kiirustama. Võib ka juhtuda, et tudengivarjule pakutakse ootamatut võimalust minna doktoritöö kaitsmist kuulama. See on eriti julgustav kogemus, sest seal näed, kuidas isegi täiskasvanud mees võib oma esinemise pärast närvis olla. Mõni tudeng võib unustada, kuhu ta oma auto parkis, ja tekitada paraja ärevuse järgmisse kohta hilinemise pärast. (Siit nõuanne tulevasele varjule: aita sinagi tudengil tähtsaid asju meelde jätta.) Pole välistatud, et eksite kahekesi koos Delta maja sügavustesse. Ja kõigele lisaks ole valmis selleks, et satud samasse loengusse oma Tinderi match’iga …

Tudengivarjuks käinud noored on tänulikud, kui ülikoolis toimuvat näidatakse neile ausalt. Üks enim kiidetud kogemusi on see, kui saab osaleda praktikumis – näha näiteks lihaste prepareerimist või vaadata läbi polariseeriva mikroskoobi kivimiõhikuid ja Kalana karjäärist pärit fossiile.

Üliõpilastel palutakse alati ka õppejõule mainida, et loengul või praktikumis osaleb tudengivari. Vahel kipub see aga siiski ununema ja kui õppejõul tuleb juhtumisi tahtmine tunnikontroll teha, võib ühtäkki selguda, et päris mitu auditooriumis istujat ei olegi tudengid.

Eriti vahva on see, kui vari saab tudengit saata ka pärast õppetööd – ülikooli ajal tegeldakse ju lisaks õppimisele veel palju muuga. Sa võid sattuda jäisesse Anne kanalisse ujuma, laste tantsutrenni juhendama, botaanikaaeda jalutama või linna kõige hubasemaid kohvikuid külastama.

Muuseas, söök on üks väga tähtis tudengielu osa! Seal, kus saab soodsa hinnaga maitsvat toitu, on tudengid kindlasti esimesena kohal. Nii on palju kiidusõnu saanud need üliõpilased, kes näitavad head lõunasöögikohta, viivad varju tudengipäevadel imelisi pannkooke nautima või avaldavad, kust saab Tartu kõige maitsvamaid lihapirukaid.

Üks on kindel – päev koos tudengiga annab kordades rohkem emotsioone kui mis tahes reklaam. Sa kohtad kindlasti palju uusi inimesi, aga tõenäoliselt näed ka mõnda tuttavat, kellega õhtul muljetama minna. Tartu on ju parajalt väike ja mõnusalt kodune.

Viimaks aga ehk kõige olulisem: mitte ükski vari ei ole aastate jooksul öelnud, et on lõpetanud tudengivarjupäeva negatiivsete emotsioonidega. Ka teadmine, et see eriala ei ole sinule, on suur väärtus ja aitab sul paremaid valikuid teha. Varjuna on sul võimalik luua sõprussuhteid oma tulevaste kaastudengitega, ja kes teab, äkki isegi kolleegidega?


  • Kas soovid tudengivarju projektist rohkem teada saada?
  • Loe meie varasemaid blogilugusid siit.
  • Kas soovid projektis osaleda?
  • Registreeru siin (kuni 23. maini 2021).
Marri-Mariska Tammepõld
22.04.2021

Marri õpib soome-ugri keeleteaduse eriala teisel kursusel. Gümnaasiumi viimasel kuul ei teadnud Marri veel, mida teha ja kuhu kandideerida. Ta tegi endale Eesti ülikoolide erialad selgeks ja valis sealt enda jaoks kõige huvitavamad. Valikuid ja mõtteid oli palju, aga lõpuks kandideeris ta Tallinna ja Tartusse võrdlemisi sarnastele erialadele. Peale jäi siiski Tartu, sest Marri on ise Tallinnast ja tahtis keskkonda vahetada. Ta otsustas asuda õppima eesti ja soome-ugri keeleteadust, sest see tundus hõlmavat rohkem kui teised alad, kuhu ta kandideeris.

Liseth-Eliise Horeb
23.03.2021

Minu varjutamispäev

Minu nimi on Liseth-Eliise Horeb, olen 16-aastane ja õpin Pirita Majandusgümnaasiumis. Mulle meeldib tegeleda oma koertega, omandada uusi teadmisi ja laulda. Kuigi käin alles 9. klassis, on mul juba praegu kindel siht jõuda ühel päeval Tartu Ülikooli.

Mihkel Toomsalu
25.02.2021

Minu varjutamispäev Tartu Ülikoolis

Olin juba pikalt kaalunud mõtet jätkata pärast gümnaasiumi oma teekonda Tartu Ülikoolis füsioteraapia üliõpilasena. Seepärast üllatusin rõõmsalt, kui kuulsin tudengivarju projektist ja võimalusest täpselt näha, mis mind tulevikus ees ootab. Panin end kohe kirja ja juba õige pea leppisin oma tudengiga kohtumispäeva kokku.

Sandra
19.01.2021

Minu päev Tartu Ülikoolis

Kevad ja gümnaasiumi lõpp on juba käega katsuda ning peagi peavad kõik abituriendid langetama otsuse, mida järgmisest sügisest edasi teha. Minu jaoks on kindel valik ülikool. Seetõttu olen ma juba alates 10. klassist käinud tulevastele tudengitele mõeldud üritustel ning tudengivarjupäevadel, et tutvuda võimalikult paljude erialadega ja selgitada välja, milline võiks minu edasine elutee olla.