Concert | Universitas Tartuensis

Concert

Science Wednesday: what does Trump's tweet say about spy satellites?

At the Science Wednesday on November 27, Jan Pisek from Tartu Observatory will discuss what the recent tweet by President Trump has told us about the U.S. spy satellites.

This time we will speak in English.

Music will be performed by Karl Kruuse and Jan Pisek.

Come along and discuss the topic in a cozy environment!

Science Wednesdays are discussion nights organized by Tartu Observatory. They form a series of events where music, pleasant company and science meet.

The event is free of charge!

Teaduskolmapäev: salasilm ehk president Trumpi säutsust USA luuresatelliitide kohta

27. novembri teaduskolmapäeval algusega kell 18  Barlovas (Tähe 29, Tartu) avame Ameerika Ühendriikide luuresallelliitide telgitaguseid.

Millist infot andis president Trumpi säuts meile tegelikult USA luuresatelliitide kohta? Arutleme kaugseire vahendite rakendamisest sõjalises luures koos TÜ Tartu observatooriumi kaugseire vanemteaduri Jan Pisekiga.

Aruteluõhtu toimub inglise keeles.

Muusikalised vahepalad Karl Kruuselt ja Jan Pisekilt.