Exhibition | Universitas Tartuensis

Exhibition

Näitus Eesti-Rumeenia diplomaatilistest dokumentidest

13. septembril kell 16 avab Rumeenia suursaadik Călin Stoica Tartu Ülikooli ajaloomuuseumi valges saalis näituse Eesti-Rumeenia diplomaatilistest dokumentidest. Tartu Ülikooli nimel ütleb tervitussõnad arendusprorektor Erik Puura.

 Näituse avamise kuupäev on märgiline, sest 13. septembril tähistatakse Eesti-Rumeenia suhete taassõlmimise ja taastamise 30. aastapäeva. Laiemalt on näitus pühendatud Eesti-Rumeenia diplomaatiliste suhete loomise 100. aastapäevale.

Seenenädal: seenenäitus

Tartu Ülikooli loodusmuuseum kutsub 10.–11. septembril seenenäitusele. Külastajatel on seenenäituse piletiga võimalus uudistada seenenäitust ja loodusmuuseumi ekspositsioone.

Loodusmuuseumi seminarialal saavad külastajad tutvuda sügisseentega: pilvikutest, puravikest, riisikatest, kännu- ja kukeseentest kuni väga mürgiste kärbseseenteni välja. Näitusel on seened eksponeeritud koos söödavuse ja mürgisuse teabega. Näitusel jagavad seeneinfot konsultandid.

Muinsuskaitsepäevad „Peidus pärand“: kuraatorituur näitusel „Surma pale. Elu vägi surimaskides“

Ringkäik Tartu Ülikooli kunstimuuseumis näitusel „Surma pale. Elu vägi surimaskides“ kutsub avastama surimaskide salapärast maailma.

Esmakordselt on Eestis ühele näitusele koondatud peaasjalikult Eesti mäluasutuste hoidlates varjul olnud 28 surimaski. Neist vanim on võetud 217 aasta eest filosoofilt Immanuel Kantilt, värskeim aga 2017. aastal meie seast lahkunud lavastajalt Kalju Komissarovilt.

Toome teaduslinn

Tartu Ülikooli muuseum avab Toomemäel taas teaduslinna. Kümnes teaduslinnahoones on võimalik tutvuda eri teadusharude saavutustega.

Muu hulgas saab teaduslinnahaiglas arvutada nakatamiskordajat, õppida teaduslinnakoolis binaarkoodis oma nime kirjutama, mõõta pärnale pühendatud ausamba juures puu vanust ning tiirutada teaduslinna satelliidi juures ümber Päikese nagu Maa ja Marss. Teaduslinnal on Toomemäel kaks keset: Tartu tähetorni ümbrus ning Tartu Ülikooli muuseum ja toomkiriku varemed.

Näitus „Ülimalt armas kooselu“ avab tänavuse Loodusfestivali 7. juunil

7. juunil avatakse Tartu Ülikooli botaanikaaias näitus „Ülimalt armas kooselu“, mis toob külastajateni nelja kunstniku kriitilise tõlgenduse inimese ja looma suhtlusest läbi ruumi hõivamise perspektiivi. Näitusega koos avatakse ühtlasi tänavune Loodusfestival.

Inimeste intensiivse maakasutuse ja elupaikade hävitamise ajal, mil kogeme liikide kuuendat massilist väljasuremist, pälvib tähelepanu inimeste ja loomade kooselu. Kuigi kodustamise tulemusel on inimesed loomadega tihedas kokkupuutes, ei ole see viinud hästi toimiva elupaikade jagamiseni.