Lecture | Universitas Tartuensis

Lecture

Seenenädal: loodusõhtu

Tartu Ülikooli loodusmuuseum kutsub loodusõhtule „Puuseened – kuulsad ja kummalised“. Loodusõhtu toimub 8. septembril kell 18.

Mükoloog Indrek Sell on viimastel aastatel end pühendanud põlismetsade seenestiku inventeerimisele. Seenenädala loodusõhtul räägib Sell nii kuulsatest ja tavalisematest puuseentest kui ka kummalisematest ja vähemtuntud liikidest, kes on meie looduses üpris haruldased.

Tartu Ülikooli androloogia professori Margus Punabi inauguratsiooniloeng

„Eesti meeste tervis“

Euroopa ja muu arenenud maailma meeste soospetsiifiline tervis on olnud langustrendis alates teisest ilmasõjast. Viimase viie aasta jooksul on pidurdunud ka Euroopa meeste oodatava eluea tõus. Eesti mehed eristuvad oma Euroopa sookaaslastest mitme olulise tervisemõõdiku alusel. Vaatamata väga kiirele oodatava eluea tõusule on meeste oodatav eluiga Eestis jätkuvalt 8,5 eluaastat lühem kui naistel.

Tartu Ülikooli juureökoloogia professori Ivika Ostonen-Märtini inauguratsiooniloeng

„Ökosüsteemide peidus pool ehk Kuidas taimede juured mulda ja kliimat mõjutavad“

Taimede juured kasvavad üldjuhul mullas. Nad ankurdavad taime mulda ning varustavad teda vee ja toitainetega. Juurte kasvamise ja talitlemise käigus viiakse maa alla suur hulk fotosünteesi protsessis  atmosfäärist seotud süsinikku. Nende süsinikühendite edasine saatus mullas on viimasel kümnendil just kliimamuutuste valguses pälvinud erilist tähelepanu, sest tähtis on mõista protsesse, mille käigus süsinik aastakümneteks, -sadadeks või veelgi kauemaks mulda seotakse.

Tartu Ülikooli e-valitsemise professori Robert Krimmeri inauguratsiooniloeng

„Avaliku sektori digipööre. Kuidas ehitada meie digitaalset tulevikku?“

Loeng on inglise keeles.

Digitaalsus on uus kuld. Ilma digipöördeta oleks meie elu viimase pooleteise aasta jooksul olnud vägagi teistsugune: toidukaupade kojutellimine, kaugõppel oleva lapse veebitundide korraldamine, isegi internetis hääletamine on lühikese ajaga muutunud igapäevaseks vajaduseks. Digiteenused pole enam erand, vaid normaalsus.

The inaugural lecture by Robert Krimmer, UT Professor of E-Governance

The lecture is entitled “Digital Transformation of the Public Sector: How to build our digital future”

Digital is the new gold. Without the digital transformation, our lives would have looked quite different in the last 18 months: ordering groceries for home delivery, organizing the classroom-call for your children for their home-school, even voting online quickly turned from a commodity to a necessity. Digital has moved from the exception to the norm.

Tartu Ülikooli tänapäeva eesti keele professori Liina Lindströmi inauguratsiooniloeng

„Mitu grammatikat on keeles?“

Grammatika on reeglite kogum, mille abil seome sõnad kokku lauseteks ning laused tekstiks. Grammatika on keele struktuur. Grammatika on kogum kinnistunud tähendusi, mis tulenevad meie kogemusest ja maailmanägemisest. Grammatika on konventsionaliseerunud suhtlustegevused ning -eesmärgid. Keeleteaduses on aegade jooksul olnud väga palju grammatika defineerimise viise, mis lähtuvad erinevatest vaadetest keelele; need loetletud on vaid mõned võimalikud lähenemisviisid.